Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Ciekawi Ukraińców

Przed nami kolejna edycja Ukraińskiej Wiosny. Ale czy nie jest tak, że w związku ze wzmożoną emigracją Ukraińców do Polski hasło festiwalu - "Poznaj sąsiada"  zmienia swoje znaczenie? Kto kogo dziś tak naprawdę poznaje?

. - grafika artykułu
Jamala, fot. materiały organizatorów

Ukraińska Wiosna cieszy się już 11-letnią tradycją.  - Tworzymy przestrzeń do dyskusji, przełamujemy bariery i stereotypy, odkrywamy nowe talenty oraz integrujemy artystów z Polski i Ukrainy - zapowiadają organizatorzy festiwalu. Na co zapraszają w tym roku? - Już od kilku lat staramy się, aby wysokiej klasy program z zakresu kultury i sztuki był uzupełniany wydarzeniami dodatkowymi o charakterze społecznym - tłumaczy Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy. - Mieliśmy więc w programie poprzednich edycji warsztaty integracyjne dla imigrantów, portrety miejscowych Ukrainek i Ukraińców, a także ofertę kulturalną kierowaną specjalnie do nich. Taka jest już uroda naszego festiwalu, staramy się dbać różnorodność oferty przez pryzmat potrzeb naszych gości - Polaków i Ukraińców - dodaje. 

W programie festiwalu są m.in. wieczór integracyjny dla gości festiwalu oraz jego organizatorów z ukraińską muzyką współczesną; spotkanie informacyjne na temat systemu oświaty w Polsce, dedykowane cudzoziemcom, których dzieci są lub w przyszłości będą uczniami w polskiej szkole (poprowadzi je Izabela Czerniejewska, koordynatorka projektu Migrant Info Point w Poznaniu); warsztaty artystyczne Nowe widoki dla dzieci w wieku 7-11 lat z doświadczeniem migracji. - Podczas warsztatów z miejsc poderwiemy się dzięki ćwiczeniom przygotowanym zgodnie z metodą dramy, a sposobu na wyrażanie własnych doświadczeń poszukamy w kolażu - wyjaśniają organizatorki. Zajęcia poprowadzą Elżbieta Grab, instruktorka Teatru Forum i trenerka dramy, oraz Weronika Wardzyńska, filolożka od lat związana z festiwalem.

Ponadto ważnym punktem Ukraińskiej Wiosny jest również otwierająca festiwal konferencja Ukraińskie ślady w Wielkopolsce, podczas której zaprezentowana zostanie książka Hotel. Wielkie Prusy. Jej autorem jest Bogdan Kołomijczuk, pisarz ze Lwowa, który znany jest na Ukrainie za sprawą swoich kryminałów retro oraz powieści historyczno-fantastycznych. Hotel to jego pierwszy tytuł, w którym pojawia się wątek poznański.

Festiwal zapowiada się także filmowo. W repertuarze Kina Pałacowego są dwa dokumenty: Malewicz. Ukraiński kwadrat w reż. Dmytra Dżulaja, który traktuje o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, i Człowiek z taboretem o życiu ukraińskiego reżysera i podróżnika Leonida Kantera, który w minionym roku popełnił samobójstwo; oraz trzy filmy krótkometrażowe poruszające tematykę tradycji kobziarzy i ukraińskiej bandury, przestrzeni artystycznych na Wschodzie Ukrainy oraz tzw. liżnyków na Huculszczyźnie.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie natomiast Jamala, zwyciężczyni Eurowizji w 2016 roku. Artystka krymskotatarskiego pochodzenia wywalczyła sobie nagrodę utworem 1944, odnoszącym się do sytuacji Tatarów krymskich podczas II wojny światowej, którzy zostali deportowani z kraju do Uzbekistanu i Kirgistanu. Oprócz tego w czasie festiwalu wystąpi również orkiestra symfoniczna INSO-Lviv pod batutą Yaroslava Shemeta, która w minionym roku obchodziła swoje 20. urodziny.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna
  • 9-12.05
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019