Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zobacz Bitwę Warszawską w goglach VR!

Film Wiktoria 1920 zrealizowany w technologii VR 360 stopni 3D będzie można zobaczyć od 26 września w sferycznej kopule, która stanie na placu Wolności. Po założeniu specjalnych okularów widzowie będą mogli wirtualnie przenieść do 1920 roku i razem z aktorami wziąć udział w misji dostarczenia wojskowego meldunku. Dzięki goglom VR będzie można obserwować otaczający świat oczami jednego z bohaterów filmu.

. - grafika artykułu
Wirtualny Teatr Historii, fot. materiały prasowe

Jest sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików... Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta. Jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać do biura szyfrów w warszawskiej Cytadeli, jedynie czterech śmiałków podejmuje się tej misji - wśród nich jest widz oglądający film oczami bohatera. Wierzą oni gorąco, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i - wbrew rozkazom - postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość. Od tej pory widz staje się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Wraz z kompanami podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość.

Wirtualny Teatr Historii Niepodległa to projekt mobilny, którego celem jest wyjście do publiczności z edukacją historyczną w nowoczesnej formule, która na co dzień nie odwiedza muzeów. Pokazy w sferycznej kopule przyciągną zapewne młodszych i starszych miłośników historii i nowych technologii, ale tym wydarzeniem organizatorzy chcą też zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał placu Wolności.

- Chcemy w nieszablonowy sposób zainteresować poznaniaków zarówno polską historią, jak i  koncepcją rewitalizacji placu Wolności, stworzenia tu stałej strefy rekreacyjno-artystycznej tętniącej życiem. Takie pomysły zostały przygotowane w projekcie Nasz plac Wolności, na który można głosować w ramach tegorocznego Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - mówi Katarzyna Hełpa-Liszkowska z Fundacji Kreaktywator, poznańskiego organizatora ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

Seanse odbywać się będą co półtorej godziny w kopule sferycznej na placu Wolności w dniach 26-28 września w godzinach 12-18 (ostatni seans rozpoczyna się o godzinie 18). Seans trwa ok. 50 minut. Rezerwacji można dokonywać na stronie www.konceptkultura.pl. Przedsięwzięcie realizowane jest z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Uwaga! Seanse nie są zalecane dla dzieci poniżej 13 roku życia, osób cierpiących na epilepsję lub kłopoty z błędnikiem.

oprac. red.

  • pokaz filmu Wiktoria 1920 w technologii VR
  • 26-28.09, g. 12-18
  • plac Wolności
  • wstęp wolny
  • rezerwacje na www.konceptkultura.pl