Krystyna Miłobędzka debiutowała w 1960 roku cyklem "Anaglify". Dziesięć lat później opublikowała pierwszy tom poetycki "Pokrewne". W dorobku ma również takie tomy, jak "Po krzyku", "Gubione" czy "Wykaz treści". W 2020 ukazało się "Jest / jestem" - zbiór wierszy z lat 1960-2020. Mieszkała w podpoznańskim Puszczykowie. - Na pytanie, czym jest wiersz, nie potrafię udzielić nigdy dobrych odpowiedzi, dziś jest to jeszcze trudniejsze niż wtedy, gdy zaczynałam pisać. Wiersz może być wszystkim i wszystko może być wierszem - mówiła o swojej twórczości.
W 2020 roku została uhonorowana Poznańską Nagrodą Literacką im. Adama Mickiewicza przyznawaną pisarzom i poetom za całokształt twórczości. Werdykt kapituły konkursowej prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, uzasadniała wtedy tak: - Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana jest twórcom zasłużonym, którzy wpisali się już w krajobraz kulturowy polskiej literatury. Bardzo mnie cieszy, że trafia ona do artystki związanej z naszym miastem. Krystyna Miłobędzka to poetka, która potrafi się bawić słowem; która potrafi ze słowa wydobywać niezwykłe sensy i znaczenia. Poetka, która nie zapomina w swojej twórczości o tym, że można pisać dla najmłodszych czytelników.
W filmie zrealizowanym z okazji przyznania nagrody poetce prof. Piotr Śliwiński, literaturoznawca, krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej i wykładowca UAM, mówił tak: "Całokształt brzmi dumnie i niepokojąco. Ale całokształt nigdy nie jest całokształtem. Pisarz, naprawdę wybitny, nigdy nie przestaje pisać. Pisarz pisze tak długo, jak jest czytany, jak jest badany, jak komuś chce się sięgać po jego utwory, jak komuś o tych utworach chce się pisać, dyskutować. Jak długo nas pisarz obchodzi, tak długo pisarz pisze. Całokształt, w przypadku pani Krystyny Miłobędzkiej, to być może dopiero początek. Słowem - nie jest pytaniem istotnym za co Krystyna Miłobędzka dostała tę nagrodę. Istotnym pytaniem jest: dlaczego otrzymała ją dopiero dzisiaj?".
Inne nagrody przyznane poetce to m.in. Nagroda im. Barbary Sadowskiej, Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS za całokształt twórczości oraz Nagroda Ministra Kultury.
oprac. as