Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Witajcie w Bramie Doktora Marcina

Siedziba Baraku Kultury przy Al. Marcinkowskiego 21 istnieje od 2019 roku. We wrześniu brama pod tym samym adresem przestanie być anonimowa - zyska nazwę i nowe wnętrze. Uroczyste otwarcie Bramy Doktora Marcina już w piątek 6 września.

Podwórko kamienicy. Po lewej mural przedstawiający ptaki namalowany na zielonej ścianie. Na wprost rabatka z kwiatami i rowery oparte o ścianę kamienicy. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

- Sąsiedztwo zobowiązuje. W pobliżu naszej siedziby mieszczą się m.in. gabinety lekarskie i pielęgniarskie oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień. A przede wszystkim mamy wyjątkowego patrona ulicy, którym był wybitny lekarz i społecznik Karol Marcinkowski. Nie mogliśmy tego zlekceważyć - tłumaczy Przemek Prasnowski, szef Fundacji Barak Kultury.

Inauguracja istniejącego tu Wspólnego podwórka odbyła się w 2022 roku. W tym roku, po raz pierwszy w plenerze, Teatr Emigrant pokazał tu swój spektakl Żywot. Podwórko ozdobiły malowidła ścienne Eleny Bereziny, artystki z Białorusi, inspirowane motywami ludowymi. Pojawiły się również instalacje pomysłu Olgi Skliarskiej z Ukrainy, takie jak m.in. ażurowe ptaki wykonane z gliny.

We wrześniu brama prowadząca do Wspólnego podwórka również się zmieni. Nie będzie już bezimienna - zyska nazwę i nowe wnętrze inspirowane działalnością Karola Marcinkowskiego. W Bramie Doktora Marcina (tak nazywano Marcinkowskiego) pojawią się murale autorstwa Patrycji Rutkowskiej, artystki i kuratorki związanej z Barakiem Kultury. - W swoich projektach przywołuję XIX-wieczną, intrygującą, a niekiedy niepokojącą sztukę ludzkiej anatomii. Przefiltrowuję ją przez współczesność i wkomponowuję w przestrzeń bramy, jednocześnie wykorzystując jej stałe elementy. Zdecydowałam się na wykorzystanie rycin medycznych i anatomicznych powstałych w latach 1800-1846, czyli w trakcie życia Karola Marcinkowskiego, mając nadzieję, że na studiach lub w trakcie praktyki lekarskiej Doktor Marcin miał z nimi styczność - tłumaczy autorka murali.

Uroczyste otwarcie Bramy Doktora Marcina odbędzie się w piątek 6 września o g. 17. Wydarzenie będzie połączone ze zwiedzaniem Wspólnego podwórka. W sobotę 7 września organizatorzy zaplanowali grę podwórkową nawiązującą m.in. do życia i działalności Karola Marcinkowskiego oraz spacer alejami, których jest patronem.

oprac. as

  • Uroczyste otwarcie Bramy Doktora Marcina
  • 6.09, g. 17
  • Al. Marcinkowskiego 21
  • wstęp wolny
  • więcej tutaj