Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Tydzień spod znaku Piotra i Pawła

Od niedzieli 28 czerwca aż do czwartku 2 lipca odbywać będą się obchody patronów Poznania św. Piotra i Pawła - opus 25. Grupa Teatralna Asocjacja 2006 zapowiada wystawy oraz występy teatralne. W tym roku organizatorzy zapraszają na Śródkę oraz na Plac Wolności.

. - grafika artykułu
Obchody św. Piotra i Pawła w roku 2019, fot. Ewelina Piguła

W niedzielę 28 czerwca, Grupa Teatralna Asocjacja zaprasza wszystkich zainteresowanych na Śródkę, gdzie w godzinach 15-18 odbędą się działania performatywne o tytułach Ćmy barowe, Glinianek, Przestroga i Trio Targanescu, Jednośladowi święci. Krótkie teatralne opowieści będą nawiązywać do hipotezy, wedle której to Piotr i Paweł kładli solidne podwaliny pod wiarę chrześcijańską. "Podążamy, jak zwykle od 25 lat, ze świętymi Piotrem i Pawłem przez poznańskie ulice. Docieramy w ostateczności do wybranego Serca Miasta i przypadkowych widzów tym razem na Śródce. W dramaturgii działań owe Serce Miasta staje się w tym momencie miejscem dyskusji nad splotem różnych teorii życia. W rezultacie nasi bohaterowie zmierzają, wbrew pozorom, ku jedności opinii" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Od poniedziałku 29 czerwca do czwartku 2 lipca na Placu Wolności będzie można oglądać wystawę retrospektywną scenografii do widowisk z okazji obchodów św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną kostiumy i obiekty autorstwa aż 11 autorów współpracujących z grupą. Jak przypomina Grupa Teatralna Asocjacja - Działania widowiskowe z okazji Święta Patronów Miasta Poznania, rozpoczęte w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w 1996 roku, za każdym razem fetowane były paradami i korowodami, a od 2006 roku rozbudowane zostały o spektakle teatralne, koncerty i działania performatywne.

Jak to wszystko się zaczęło? Niespełna 25 lat temu prof. Jarosław Maszewski wraz ze swoimi współpracownikami ze studenckiej formacji Asocjacji Kółka Graniastego i absolwentami ASP z Pracowni Skojarzeń Elementarnych, dziś Pracowni Zjawisk Teatralnych w Poznaniu, zapoczątkował widowiskową formę obchodów tego święta. Po śmierci profesora działanie widowiskowej formy rozbudował bliski współpracownik, dziś dr hab. prof. UAP Piotr Tetlak, który do dnia dzisiejszego kultywuje owe dzieło z obecną już zawodową Interdyscyplinarną Grupą Teatralną Asocjacją 2006, działającej w polskim nurcie teatru plastycznego.

W obchody obydwu Asocjacji włączały się kolejno od 1996 roku: Urząd Miasta Poznania, Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Malta Festival, C.K Zamek w Poznaniu, Teatr Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Spółka Targowiska, Aquanet. Partnerem tegorocznej edycji jest Fundacja Malta.

oprac. red

  • Obchody patronów Poznania św. Piotra i Pawła
  • 28.06-2.07
  • Rondo Śródka oraz Plac Wolności
  • wstęp wolny