Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Speaking Concert o "Pasji"

Już 3 kwietnia miłośnicy muzyki klasycznej usłyszą specjalny, wielkanocny program z serii Speaking Concert, poświęcony Pasji według św. Jana.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Speaking Concerts jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki. Każdy z programów poświęcany jest konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Warstwę muzyczną dopełniają nie tylko wysokiej jakości efekty multimedialne, ale także błyskotliwe komentarze dyrygenta, Marcina Sompolińskiego.

Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirując pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, zdzierając maskę powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywają plotka i białe pola w biografiach - kwestie pozornie nieistotne, które jednak dyskretnie zmieniają bieg zdarzeń.Co zostało przemilczane i dlaczego? A co z kolei zachowało się w listach, ówczensej prasie i broszurach - nośnikach wiedzy niekoniecznie oficjalnej, ale często jednak wiarygodnej? Skandalicznej, ale, biorąc pod uwagę to, co wiemy teraz, prawdziwej?

Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.

Program tego Speaking Concertu poświęcony jest jednemu z najwspanialszych arcydzieł w historii muzyki - Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. Muzycy dokonają analizy jego fragmentów, wyjaśnią znaczenie i rolę figur retorycznych, zajmą się teorią liczb. Spróbują także pokazać, w jaki sposób Bach wspinał się na Golgotę i jakie miał związki z Polską.

Pasja według św. Jana to jedna z dwóch pasji autorstwa Bacha, które zachowały się w całości. Utwór składa się z dwóch części i przedstawia muzyczną interpretację dwóch rozdziałów Ewangelii św. Jana - od pojmania Jezusa do złożenia jego ciała w grobowcu po ukrzyżowaniu. Powstał na zamówienie rady miejskiej w czasie, gdy Bach pełnił funkcję kantora przy Kościele św. Tomasza w Lipsku. Po premierze, w Wielki Piątek 1784 roku, została przez Bacha ponownie opracowana - i tę wersję znamy do dziś. Czy znamy jednak wszystkie jego ukryte tropy? Czy rozumiemy sens zmian, jakie zaszły i wybory, jakich dokonał kompozytor? Dowiedzą się tego wszyscy uczestnicy pasyjnego koncertu.

oprac. iz

  • Speaking Concert: Pasja
  • 3.04, g. 19.30
  • Aula UAM
  • bilety: 79-129 zł