Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Rów Babicze - nie dla każdego

Patoteksty, eksperymenty z deklinacją, egzotyczne rymy i uliczny image rozbrajany przez autoironię - tak w skrócie można opisać Rów Babicze. Zespół, któremu nie udało się zagrać w sierpniu na Hip Hop Festival Poznań, wystąpi w sobotę na Nocnym Targu Towarzyskim. Poznań to pierwszy przystanek na trasie "Nierówności Tour" promującej nowy album kuriozalnego kolektywu - Nierówno pod sufitem.

Dwóch mężczyzn w kominiarkach (białej i czarnej) siedzi na eleganckiej sofie, przed nimi sztony do gry w ruletkę - grafika artykułu
Rów Babice, fot. materiały prasowe

"Jestem numerem jeden, bo ciągle wołają: Tepa pozerze". "Nazywasz się raperem, bo se kur** track nagrałeś? Ja jem kanapkę drwala i co kur** jestem drwalem?" "Kocham ogórki kiszone, kocham je bardziej niż żonę. Pop***dolone." Właśnie tego rodzaju wersami, opartymi na gangsterskich bitach czy modnych melodiach rodem z eklektycznej sceny francuskiej lub niemieckiej, zespół zyskał szacunek wśród słuchaczy obserwujących rodzimą scenę z przymrużeniem oka.

Mimo hołdowania ciężkostrawnej formie nawiązującej do kwadratowych korzeni rapu, Rów Babicze odznacza się olbrzymią repeat value. A wszystko za sprawą integralnej bezczelnej memiczności. Już w sobotę fani z Poznania będą mieli okazję zderzyć się z tym fenomenem.

"Rów Babicze nie jest dla każdego - bez krzywdy można go określić jako wulgarny, knajacki, seksistowski, trudno o numer bez wzmianki o masturbacji i alkoholu, zaś głosy nie są ani zbyt wyraźne, ani specjalnie miłe dla ucha. Ale choć jest duża szansa, że Michał Rusinek nie zaczyna swojego dnia od Rowu, to znajdziemy więcej niż 69 powodów na językową sprawność chłopaków" - pisał na swoim blogu ceniony hip-hopowy dziennikarz, Marcin Flint. Kiedy stylizacja i kolejna warstwy ironii tracą dystans do wzorca, a sytuacja językowa robi się niepewna, wtedy właśnie wpadamy w Rów.

Zespół tworzą Okoń, Tepesz i Bardal. Choć zadebiutowali dopiero w roku 2021 (utworem PARYŻ2021), zdążyli się zapisać w świadomości słuchaczy jako udana reinterpretacja twórczości Rogala DDL przepuszczonego przez autoironię (i autoagresję) Fantomowej Erekcji. W dorobku tych komediantów znajdują się wydawnictwa E-pusia (2023) oraz Nierówno pod sufitem (2024). Pierwszą z płyt promowały m.in. utwory BERLIN2023 (prawie 4 miliony odtworzeń na YouTube) KISZONE KISZONE czy POR FAWÓR. Drugi - letniaczkowy LEKKO CHYCONY (ponad 800 tys. odsłon), ironiczno-bandycki GRABEN, czy też wyszydzający miałkość współczesnego pop-rapu BULGUR.

Zespół wyprodukował też wiele pojedynczych kawałków, które do dziś dostępne są w serwisach streamingowych, stanowiąc ostrzeżenie dla wszystkich tych, którzy starali się brać polski rap na poważnie.

Jacek Adamiec

  • Rów Babicze
  • 28.09, g. 20
  • Nocny Targ Towarzyski
  • bilety: od 190 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024