Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Poznańska Nagroda Literacka - laureat i nominacje

Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku został Michał Witkowski. Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowani zostali: poetka Anna Adamowicz, poetka i publicystka Antonina Tosiek oraz debiutujący prozaik Patryk Zalaszewski.

Mężczyzna ma opadającą na oczy grzywkę, na ręce duży pierścień z czarnym, kwadratowym kamieniem. Pozuje w czarnej koszuli obok książki "Wiara. Biografia". - grafika artykułu
Michał Witkowski, fot. Wydawnictwo Znak/materiały prasowe

Michał Witkowski - Nagroda im. Adama Mickiewicza

Michał Witkowski to autor "Lubiewa", "Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej", zbioru opowiadań "Fototapeta", paru kryminałów (m. in. "Drwala"). Ostatnio wydał książkę "Wiara. Autobiografia" - celowo meandryczną i nierówną, lecz w sumie fascynującą opowieść o sobie, w której fakty mieszają się ze zmyśleniem, ukazują zalążki powieści, eseju i panoramy współczesnego świata. Jego książki przetłumaczono na ok. 30 języków.

Witkowski jest postacią kontrowersyjną. Opór niektórych obserwatorów wzbudzają jego związki z show-biznesem, prowokacje obyczajowe i umysłowe, jednak trudno zaprzeczyć, że intencją pisarza i performera jest "być jak świat" - próżnym, na pokaz, niedookreślonym, pozerskim.

Nie ma przy tym żadnych wątpliwości, że najwybitniejsze utwory Witkowskiego poszerzyły możliwości prozy polskiej i polskiej mentalności, otwierając je na obszary doświadczeń, które pozostawały dotąd we wstydliwym ukryciu, żyły we wrednej plotce i stereotypie. W "Lubiewie" i jeszcze paru tytułach pisarz wzniósł się wysoko "ponad poziomy".

Nagroda im. Adama Mickiewicza zostanie wręczona podczas gali w Collegium Minus 23 maja o g. 12.

Spotkanie z Michałem Witkowskim odbędzie się, w ramach festiwalu Poznań Poezji, 23 maja o g. 19 w CK Zamek.

Nagroda-stypendium im. Stanisława Barańczaka - nominacje:

Anna Adamowicz: za "Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło" - na pierwszy rzut oka poetka ma skłonność do eksperymentowania z formą poetycką, drugie i trzecie spojrzenie wyłania cel tych zabiegów. Jest nim odzwierciedlenie bólu ciała.

Anna Adamowicz jest także autorką tomików "Animalia", "Nebula" i "zmyśl [] zmysł" (wydanym pod pseudonimem Laura Osińska).

Antonina Tosiek: za "Żertwy" - drugi tom w dorobku, dopracowane i przejmujące sprawozdanie z towarzyszenia umieraniu najbliższej osoby. Bardzo poetyckie, a jednocześnie dotkliwe.

Wcześniej Antonina Tosiek wydała tomik "Storytelling", dla "Czasu Kultury", w swoim autorskim cyklu, opracowuje pamiętniki chłopskie XX wieku.

Patryk Zalaszewski: za tom opowiadań "Luneta z rybiej głowy" - debiut prozatorski, opowiadania o wiejskim świecie, istniejącym już tylko w pamięci i wyobraźni, a jednak ważnym, gdyż jest on sceną podstawowych ludzkich doświadczeń z życiem i śmiercią, strachem i radością, rozczarowaniem i nadzieją. Mikrohistorie, świetny rytm, dużo uroku.

Piotr Śliwiński