Pod lupę wzięte zostaną trzy widowiska PTT - Trucizna, Fabula Rasa oraz No more tears. Twórcy filmów podeszli do tematu dwutorowo: z jednej strony zdradzają techniczne kulisy powstawania spektakli, przygotowywania choreografii i dbania o każdy wizualny detal, a z drugiej - opowiadają o emocjach związanych z każdym z tytułów.
- W elementy związane z prezentacją praktyki teatralnej, tancerze wkomponowują dynamikę i ducha omawianego spektaklu. Dzięki takiej kompozycji filmów, widz bez poznania szczegółów fabuły, otrzymuje interpretacyjne wsparcie dla późniejszego indywidualnego odbioru tanecznego dzieła - zapowiadają twórcy przedsięwzięcia.
Trucizna (chor. Marta Ziółek) odsyła do średniowiecznych epidemii tanecznych, których różne odmiany zdefiniowano w XIX wieku jako choreomania. "Taneczne zarazy" szalały jeszcze w śreniowieczu, ale w Truciznie nabierają zupełnie nowego, współczesnego kontekstu. Mają moc budowania fizycznej wspólnoty oraz empatii, odbywają się w klubach albo w miejskiej przestrzeni.
Fabula Rasa (chor. Maciej Kuźmiński) to hipnotyczna podróż w głąb osobowości człowieka, która ulega zagładzie, aby odrodzić się w perspektywie metafizycznej.
No more tears (reż. Iwo Vedral, chor. Krystyna "Lama" Szydłowska). "No more tears" - obiecywała reklama szamponu na początku lat 90-ych. Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej-Johnson, właścicielki koncernu, przybywającej do Polski w czerwcu 1989 roku dawał nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez. Taneczna opowieść o filantropce, wdowie po potentacie branży farmaceutycznej przenosi widza w czasy pełne przemian i nadziei.
Premiery materiałów filmowych odbędą się na profilu FB Polskiego Teatru Tańca. Od 18 października na kanale Youtube dostępne będą wersje z napisami dla niesłyszących oraz audiodeskrypcją.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".
oprac. red
- Archiwum ruchu w 3 częściach
- 30.08, g. 20 - Trucizna
- 13.09, g. 20 - Fabula Rasa
- 11.10, g. 20 - No more tears
- Polski Teatr Tańca, online