Bezpośrednim powodem do powstania spektaklu jest zwrócenie uwagi na sytuację twórców, którzy funkcjonując dziś w autorytarnych i totalitarnych systemach politycznych, płacą życiem i wolnością za swój protest przeciwko władzy. Obywatel B. to na poziomie narracji świat bliski kafkowskiemu zagubieniu w systemie zdehumanizowanej biurokracji lub orwellowskiemu portretowaniu totalitarnej rzeczywistości.
W życie kulturalne kraju Obywatela B. już dawno wplątał się cień. Państwo wnikliwie przygląda się działaniom osób takich jak on - niezależnych twórców, niepokornych i groźnych z punktu widzenia oficjalnie obowiązującej ideologii. Teatr, w którym pracuje, niespodziewanie zawiesza działalność na skutek podejrzanych ekspertyz i względów bezpieczeństwa. On sam staje się przedmiotem zainteresowania opresyjnej władzy, która za wszelką scenę próbuje ingerować w jego życie oraz pisany przez niego scenariusz teatralnej sztuki. Nawiedzający go Urzędnik na różne sposoby wywiera naciski i manipuluje pojęciem prawdy oraz swobody twórczej. Czy Obywatel B. podda się presji, czy też ocali wrażliwość oraz godność i wygra to bezwzględne starcie jednostki z systemem?
"Panie Obywatelu, to ważne, gdzie się patrzy, jak się patrzy, zwłaszcza dla takich osób jak Pan, które właśnie mają zdawać ludziom relacje z tego, co widzą... Niech Pan patrzy tam daleko, w przód, przed siebie. W przyszłość! W Pana piękną, świetlaną przyszłość, którą rozświetli właśnie ten powstający teraz w bólach tekst." (Obywatel B., Teatr Usta Usta Republika).
oprac. red.
- Obywatel B. Teatru Usta Usta Republika
- reż. Wojciech Wiński
- scen. Ewa Kaczmarek, Łukasz Pawłowski
- dla widzów 16+
- premiera: 24.10, g. 19
- Republika Sztuki Tłusta Langusta
- kolejne sperktakle: 25,26,27,28.10, g. 19 i 26.10, g. 17
- wstęp wolny, rezerwacja miejsc: tlustalangusta.pl@gmail.com