Do Poznania przyjechał w 1989 roku, na zaproszenie Antoniego Kończala, wcześniej pracował w Łodzi, w Teatrze Lalek "Arlekin" oraz Teatrze Lalki i Aktora "Pinokio". Po objęciu stanowiska dyrektora Teatru Marcinek od razu dokonał rewolucji, zmieniając jego nazwę na Teatr Animacji. Wraz z tą zmianą szła w parze konkretna wizja zbudowania teatru dla dzieci, kształtowanie nowego repertuaru i charakteru tego miejsca.
"Każdy dyrektor ma własną wizję, wedle której prowadzi teatr, a poznański teatr lalek ma szczęście do wyrazistych osobowości. Janusz Ryl-Krystianowski stworzył własną markę Teatru Animacji w Polsce po 1989 roku, a jednocześnie zainicjował festiwal Konteksty, który kontynuował ideę Konfrontacji" - zaznaczała Agata Drwięga w rozmowie z Moniką Nawrocką-Leśnik do czerwcowego numeru IKSa.
Swoje stanowisko pełnił do 2014 roku i w tym czasie wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli lalkowych. Został oznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Współpracownicy Teatru Animacji piszą o nim: "15.10.2020 przeszedł do historii teatru człowiek, który zapełnił jej karty ważnymi inscenizacjami spektakli dla dzieci i dorosłych i zapisał się w sercach i pamięci wielu artystów z naszego lalkarskiego środowiska".
oprac. red