Honorowym Obywatelem Miasta Poznania został profesor Wojciech Łączkowski. Jest absolwentem Wydziału Prawa na UAM. W 1977 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W latach 70. pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Prawa i Administracji UAM, następnie został dziekanem. Pełnił tę funkcję do sierpnia 1981 r., gdy został prorektorem. W momencie zmian ustrojowych, tj. w 1989 r., prof. Wojciech Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. W latach 1989-1997 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, w latach 1994-1997 przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, zaś w latach 1998-2004 wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej.
Tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania uhonorowano Annę Chraniuk, propagatorkę kultury i języka ukraińskiego w Polsce, związaną z naszym miastem od 1991 roku. Jesienią 1993 r. zaczęła pracę na UAM jako wykładowca języka ukraińskiego, budując poznańską ukrainistykę od podstaw: tworząc program i materiały dydaktyczne. Zainicjowała i organizowała współpracę między UAM i Lwowskim Uniwersytetem im. Iwana Franki. Organizowała wyjazdy poznańskich studentów do Lwowa i Kijowa, oraz odwrotnie - lwowskich do Poznania, które zaowocowały przyjaźniami i wspólną pracą twórczą młodego pokolenia. Za krzewienie kultury i oświaty ukraińskiej w Polsce w 2009 r. została odznaczona przez Prezydenta Ukrainy Orderem Księżnej Olgi III stopnia. Nadal działa społecznie na rzecz promocji naszego miasta, w myśl dewizy "POZNAŃ wart poznania".
Zasłużonym dla Miasta Poznania został prof. Jarosław Kozłowski - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów wizualnych, związany z nurtem konceptualnym sztuki, którego w Polsce był prekursorem. Prof. Kozłowski od lat mieszka i pracuje w Poznaniu. Ma tytuł profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 2019 r. prowadzi w Poznaniu Archiwum Idei, w którym przekazuje wiedzę o sztuce i jej wielopostaciowości, w oparciu o budowaną latami własną kolekcję. Uważa się ją za jedną z najciekawszych kolekcji prywatnych zarówno w Europie, jak i na świecie.
Kolejną uhonorowaną tym tytułem jest prof. Ewa Wycichowska. Urodziła się w Poznaniu; jest tancerką, choreografką, pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych. W latach 1988-2016 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego (PTT). Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu i pedagogikę tańca w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Studiowała w L'Académie Internationale de la Danse w Paryżu. Prof. Wycichowska jest jurorem polskich i międzynarodowych konkursów tańca, ekspertem ministerialnym, Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii i członkinią m.in.: Międzynarodowej Rady Tańca - Conseil International de la Danse (CID-UNESCO), Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Rady Mentorów przy Prezydencie Miasta Poznania. Otrzymała wiele nagród w Polsce i zagranicą w tym Wielką Pieczęć Miasta Poznania - Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania za zasługi dla kultury.
Tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" otrzymał w tym roku także klub KKS Lech Poznań. Rejestracja klubu do Poznańskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej (PZOPN) odbyła się w marcu 1922 roku, więc obchodzi on w tym roku 100-lecie. W swojej historii piłkarze Lecha wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywali Superpuchar Polski. Od 1978 r. Lech Poznań rozegrał ponad 100 meczy w europejskich pucharach: Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze UEFA, eliminacjach Ligi Mistrzów i Lidze Europy. Mecze te były okazją do promowania Miasta Poznania zarówno w Europie, jak i na świecie. Największe sukcesy sportowe odnosiła sekcja koszykówki mężczyzn Lecha Poznań, która zdobyła 11 tytułów mistrza Polski oraz zanotowała wiele sukcesów na arenie międzynarodowej.
- Przyznanie przez Radę Miasta Poznania tytułu "Zasłużony dla Miasta Poznania" KKS Lech Poznań w 100. rocznicę istnienia, stanowi wyraz uznania i podkreślenia zasług w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Poznania oraz w promocji naszego Miasta, regionu i kraju - napisano w uzasadnieniu do uchwały. Wyróżnienie dla Lecha Poznań odebrała Maja Rutkowska, współwłaścicielka klubu, która przypomniała, że w tym roku Lech zdobył mistrzostwo Polski, a drużyna kobieca awansowała do drugiej ligi rozgrywkowej.
Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania przyznano w tym roku Rafałowi Zapale, kompozytorowi i muzykowi. Jest autorem ponad 100 kompozycji od muzyki współczesnej po teatralną, filmową i operę. Zajmuje się też improwizacją muzyczną. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendystą Fullbright Senior Award 2021 i Uniwersytetu w Berkeley.
Nagrodę Naukową Miasta Poznania przyznano historykowi, prof. Przemysławowi Matusikowi z UAM. Zajmuje się dziejami XIX wieku, zwłaszcza historią miejską, procesami modernizacyjnymi i przemianami religijnymi. Sam o sobie mówi "historyk miasta Poznania". Od 2007 r. jest członkiem kolegium redakcyjnego "Kroniki Miasta Poznania", a od 2015 r. jej redaktorem naczelnym. Jest wyłącznym autorem monumentalnej, czterotomowej Historii Poznania, która ukazała się jesienią 2021 nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała w tym roku utytułowana kajakarka Karolina Naja. Obecnie pływa w barwach KS Posnania Poznań. Jest brązową medalistką olimpijska z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), srebrną i brązową medalistką olimpijska z Tokio (2020). Jest także mistrzynią świata i czterokrotną mistrzynią Europy. Od 2021 roku jest żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego.
W kategorii "trener" Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymał Antoni Obrycki. Od 1992 roku trener K.S. "Sobieski" Poznań. Zawodniczki i zawodnicy trenowani przez Antoniego Obryckiego to medaliści Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży, medaliści Mistrzostw Polski Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów, a także Mistrzostw Europy i Mistrzostw Olimpijskich. Tadeusz Michalik, brązowy medalista olimpijski z Tokio (2020), jest zawodnikiem trenowanym przez Antoniego Obryckiego.
Szymon Mazur
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022