Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Na szlaku pracy organicznej

14 poznańskich i wielkopolskich instytucji kultury rozpoczyna współpracę promującą wiedzę o ideach pracy organicznej. Dziś odbyła się inauguracja projektu pod nazwą Szlak Pracy Organicznej.

Zapisana karta papierowa z nadtytułem Szlak Pracy Organicznej, poniżej treść listu intencyjnego oraz podpisy 14 osób - grafika artykułu
Dokument porozumienia o współpracy w ramach Szlaku Pracy Organicznej podpisany przez dyrektorów instytucji, fot. Szymon Mazur

Szlak Pracy Organicznej ma podobne założenia co Szlak Piastowski. Skupia instytucje, samorządy i organizacje, które zajmują się propagowaniem idei pracy organicznej realizowanej przez takie postaci historyczne jak Hipolit Cegielski, Karol Marcinkowski, Emilia Sczaniecka czy Julia Woykowska. Działalność tych wybitnych Polaków jest dość dobrze znana w Wielkopolsce, ale poza regionem jest z tym już gorzej. Działania podmiotów zrzeszonych w SPO mają to zmienić.

- Szlak będzie zrzeszać miejsca związane z dziedzictwem organiczniczek i organiczników. Nie jest strukturą zamkniętą, jest otwarty na nowych członków. Uczestnicy porozumienia będą przygotowywać wydarzenia o różnym charakterze: edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i kulturalne - mówi Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Pierwszym z nich będzie spektakl Polskiego Teatru Tańca Nurt Organica do muzyki Zofii Tomczyk. Zobaczymy go 27 czerwca w Poznaniu, a wcześniej w Winnej Górze (23 czerwca) i Turwi (24 czerwca). Potem będzie pokazany także w Gostyniu (29 czerwca) i Lwówku (30 czerwca).

W działania szlaku włączą się m.in. Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Muzeum Narodowe w Poznaniu ze swoimi oddziałami w Rogalinie i Śmiełowie, a także Fundacja im. Julii Woykowskiej, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz instytucje spoza Poznania m.in. Zamek w Kórniku.

Więcej o projekcie na palacdabrowski.pl.

szm