Komisja konkursowa do spraw wyboru kandydatki lub kandydata na stanowisko dyrektora Biblioteki Raczyńskich obradowała w składzie:
- Justyna Makowska - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania - Przewodnicząca Komisji;
- Marcin Kostaszuk - zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania;
- Grzegorz Jura - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania;
- Mateusz Adamkowski - dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Renata Karpińska - naczelnik Wydziału ds. Książki i Animacji Kultury w Departamencie Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Ilona Kosińska - przewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Bibliotece Raczyńskich;
- Roman Kaczmarek - przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu;
- Barbara Budyńska - przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich;
- Jan Krajewski - prezes Polskiego Związku Bibliotek.
Do ostatniego etapu konkursu zakwalifkowanych zostało pięciu kandydatów, spełniających wszystkie niezbędne kryteria: Agnieszka Borkiewicz, Katarzyna Kamińska, Damian Kruczkowski, Grażyna Piskorz, Piotr Pokora, Mariusz Wróbel. Ostateczne głosowanie wygrała kandydatura Katarzyny Kamińskiej.
Katarzyna Kamińska od 2012 roku piastuje stanowisko dyrektorki Wydawnictwa Miejskiego Posnania. W swojej koncepcji programowej przedstawiającej pomysły na rozwój Biblioteki Raczyńskich wymienia m.in. możliwosć stworzenia mobilnej biblioteki, która będzie docierać do dalekich od centrum miasta domów opieki społecznej czy nowe sposoby promowania czytelnictwa.
- Biblioteka będzie się mocniej angażować merytorycznie w Poznańskie Targi Książki i równoległe do nich Targi Edukacyjne, które odbywają się w Poznaniu wiosną każdego roku. Wróci także do organizowania Festiwalu Słowa w Piosence "Frazy". Było to unikatowe wydarzenie, które sukcesywnie zdobywało popularność i markę - pisze Katarzyna Kamińska. - Obok sprawdzonych form i akcji promocyjnych w ciągu kolejnych lat Biblioteka powinna także wypracować nowe wydarzenia. Mogą to być działania wokół zjawisk bieżących, jak np. przyznawanie literackich nagród polskich i międzynarodowych. Trzeba również nawiązać lub zacieśnić współpracę z innymi podmiotami działającymi na rzecz czytelnictwa, jak np. Polska Sekcja IBBY, Fundacja ABC XXI czy Fundacja Powszechnego Czytania.
Decyzja konkursowa zostanie przekazana do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, do którego będzie należeć podjęcie ostatecznej decyzji.
oprac. red.