Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Debata o stanie kultury

"Galeria jest miejscem wspólnym. Nie chcemy, aby był to tylko pusty slogan, dlatego w czasie kryzysu i izolacji zapraszamy Was do wspólnego zastanowienia się nad stanem kultury oraz nad sytuacją osób, które ją (współ)tworzą" - piszą pracownicy Galerii Miejskiej Arsenał, którzy w środę 6 maja zapraszają przed ekrany komputerów na debatę o stanie kultury.

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Spotkanie Debata o stanie kultury - LIVE odbędzie się na platformie Zoom, będzie też transmitowane na żywo na facebookowym profilu Arsenału. W zamierzeniu ma uzupełnić wypowiedzi nieetatowych pracowników i pracowniczek kultury, edukatorów i edukatorek, artystów i artystek, które galeria publikuje w ramach cyklu Domowy Arsenał - debata.

Jak piszą jej organizatorzy: "Chcielibyśmy zbadać, co kryje się pod zróżnicowaną produkcją artystyczną online, która przez portale społecznościowe weszła do naszych domów, gdyż jak mówi jedna z naszych respondentek:

<<[...] nie zapominajcie o tym, że gdy zamknięto nas w domach, to internet wprost zalała darmowa kultura, ale ona jest darmowa, gdyż twórcy uważają, że powinna być ona dostępna dla wszystkich, a nie dlatego, że jej tworzenie nic nie kosztuje>>.

Podczas debaty mamy nadzieję na określenie obecnego stanu kultury, roli miasta i polityki w umacnianiu jej pozycji oraz tego jak wyglądać będzie przyszłość pracy w kulturze po pandemii.".

Zaproszenie do debaty przyjęli: Grzegorz Jura - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Urzędu Miasta Poznania, Justyna Makowska - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, Marek Wasilewski - dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał, Agata Rosochacka - współredaktorka serwisu internetowego Czaskultury.pl, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego, Jakub Walczyk - koordynator Centrum Praktyk Edukacyjnych (CK Zamek) edukator, animator i badacz kultury, Katarzyna Wojtczak - artystka, kuratorka, inicjatorka miejsca kultury DOMIE, Ula Ziober - edukatorka, artystka, prowadzi Stowarzyszenie Zielona Grupa i wydawnictwo Kreatibaj, Dorota Grobelna - historyczka kultury, badaczka, kuratorka sztuki publicznej oraz Agata Rodríguez - dyrektorka Galerii Rodríguez, kuratorka, historyczka sztuki.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

oprac. as