Kultura w Poznaniu

Aktualności

Setki wydarzeń: wykładów, pokazów, prezentacji, warsztatów, gier i eksperymentów znalazło się w programie XXVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego organizatorami jest 10 poznańskich instytucji naukowych.

Czytaj artykuł

W zapowiedzi wydarzenia czytamy, że wprawny obserwator zauważy, że z miesiąca na miesiąc prace Niny Budzyńskiej - plakaty czy programy Teatru Ósmego Dnia - układają się w fascynującą opowieść. O czym traktuje? I jak się (s)kończy? - O tym, co się akurat tam dzieje, w kontekście sytuacji na świecie, pór roku i takie tam... Jak się skończy - nie wiadomo - mówi artystka. Autorka muralu, który powstał z okazji 60. urodzin Ósemek opowie o swoich inspiracjach i pracy dla legendarnej grupy - 1 kwietnia.

Czytaj artykuł

To weekend pod hasłem: "Dla każdego coś miłego". Melomani zasłuchają się w koncertach Pauliny Przybysz, Tarwater lub w tych w ramach Warta River Blues Festival. Maniacy teatru zobaczą "Pigmaliona" w Teatrze Polskim, a także "Gdzieś daleko stąd" w Republice Sztuki Tłusta Langusta czy "Don Kichota 2.0" w Teatrze Animacji. Ceniący balet jeszcze zdążą na festiwal Baletowe Przedwiośnie w Teatrze Wielkim. A do tego wystawy, spacery, spotkania - zapraszamy do lektury!

Czytaj artykuł

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru załoga Teatru Ósmego Dnia zaprasza na swoję premierę - "Szczęśliwą gwiazdę" w reżyserii Janusza Stolarskiego. Spektakle odbędą się w dniach 27-29 marca.

Czytaj artykuł

Międzynarodowy Dzień Teatru przypada w tym roku w czwartek 27 marca. Teatr Nowy im. Izabelli Cywińskiej świętowanie zaczyna już dziś - premierą i wydarzeniami ku czci swojej patronki.

Czytaj artykuł

- Najmocniejszym punktem programu Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii będzie potańcówka z turboenergetycznym zespołem Ciac Boum, który z szacunkiem do tradycji i talentem do przetwarzania w atrakcyjny sposób pokazuje niesamowitą siłę i żywotność muzycznego, tanecznego i językowego dziedzictwa regionu Poitou - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Elwira Wróbel, dyrektorka Domu Bretanii.

Czytaj artykuł

Teatr Ósmego Dnia, świętujący w tym roku 60-lecie działalności, został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w czasie spektaklu "Nic nie wiemy na pewno".

Czytaj artykuł

Kiedy latem 2022 roku Sejm RP ustanowił nadchodzący rok Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wiele osób zdało sobie sprawę, jak niewiele wie o pochodzącym z podpoznańskiej Głuszyny wybitnym podróżniku, odkrywcy i filantropie. W marcu podczas Dni Strzeleckiego będzie można dowiedzieć się o nim jeszcze więcej.

Czytaj artykuł

Stres, brak snu, nadmiar informacji. To tylko kilka czynników, które mają wpływ na jego funkcjonowanie. Mózg, bo o nim mowa, wciąż jest wyzwaniem dla lekarzy i naukowców, skrywa wiele tajemnic. Żeby był jak brzytwa, musi trenować. Warto go lepiej poznać. Okazja nadarzy się już niebawem - 16. Tydzień Mózgu w Poznaniu rozpocznie się 10 marca.

Czytaj artykuł

Drugi weekend marca upłynie w Poznaniu głównie w rytm Poznańskich Targów Książki, które ruszają już w piątek. Poza tym jak zwykle w ofercie kulturalnej miasta znalazły się koncerty, wystawy, warsztaty czy spacery edukacyjne. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj artykuł

"Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz - słynny, a w niektórych kręgach kultowy, cykl książek o poznańskiej rodzinie Borejków i ich przyjaciół - ma 50 lat! Z tej okazji, między 7 a 9 marca, podczas Poznańskich Targów Książki, odbędzie się inauguracja jubileuszu i zlot fanów.

Czytaj artykuł

"Projekt Chełmoński" to wydarzenie, w które zaangażowały się trzy największe muzea narodowe w kraju: warszawskie, poznańskie i krakowskie. Od 7 marca na miłośników malarstwa w Muzeum Narodowym w Poznaniu czeka wielkopolska odsłona projektu, wystawa "Józef Chełmoński 1849-1914". Co na niej zobaczymy? O tym Agnieszce Nawrockiej opowiedziała kuratorka wystawy Maria Gołąb.

Czytaj artykuł

Prezydent Poznania, tytan pracy, wizjoner pragnący uczynić ze stolicy Wielkopolski nowoczesny organizm miejski na europejską miarę. Obchodzimy Rok Cyryla Ratajskiego (1875-1942).

Czytaj artykuł

Poznań odmienia przez wszystkie przypadki i opowiada o przypadkach, które Poznań odmieniły. Kocha gry słowne i w tych grach często wygrywa. Już w poniedziałek gościem Biblioteki Raczyńskich będzie Filip Czekała, dziennikarz i autor książek, który o Poznaniu chce wiedzieć wszystko, co wiedzieć można. I bardzo chętnie dzieli się swoimi odkryciami z czytelnikami.

Czytaj artykuł

Przyjścia wyczekiwanej wiosny nie mamy jeszcze w kalendarium. Bo pogoda lubi płatać figle. Dużo łatwiej zaplanować wyjście do teatru, galerii, na film albo spotkanie. I w tym właśnie się specjalizujemy.

Czytaj artykuł

Czy wyobrażaliście sobie wydarzenie, będące połączeniem przedstawienia teatralnego, stand-upu i koncertu rockowego? 1 marca w poznańskiej Scenie Na Piętrze zobaczmy "Przygodę Rockową".

Czytaj artykuł

Zimą 1945 roku, na drodze nacierającej na Berlin Armii Czerwonej, były m.in. uparcie bronione przez Niemców twierdze Poznań i Kostrzyn. Bitwa o Poznań trwała do 23 lutego, kiedy skapitulowała załoga broniąca się w Cytadeli, dawnym Forcie Winiary. W 80. rocznicę zakończenia walk o Poznań, z MACIEJEM KARALUSEM, autorem niezwykłego przewodnika Poznań 1945. Bitwa pancerna, rozmawia SZYMON MAZUR.

Czytaj artykuł

O obchodzącym 60-lecie istnienia Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu opowiada Michał Błaszczyński - kustosz i jego nowy kierownik. Pyta i "Wszystkiego najlepszego MSU!" życzy Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Niektóre filmy należy oglądać wyłącznie w kinie, w przeciwnym razie tracą cały swój uwodzicielski urok. Do tej kategorii należy "Nosferatu" Roberta Eggersa, remake klasycznego horroru Friedricha Murnaua z 1922 roku. To już druga próba ożywienia wampirzej odysei, poprzednią zrealizował Werner Herzog w 1979 roku.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4