Kultura w Poznaniu

Aktualności

Na szlaku pracy organicznej

14 poznańskich i wielkopolskich instytucji kultury rozpoczyna współpracę promującą wiedzę o ideach pracy organicznej. Dziś odbyła się inauguracja projektu pod nazwą Szlak Pracy Organicznej.

Festiwal Ludzie Książki powraca!

Druga edycja Festiwalu Ludzie Książki to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki. - W roku Wisławy Szymborskiej dwa razy spotkamy się z Michałem Rusinkiem, by porozmawiać o noblistce, ale także o słowach i o tym, co szalik ma wspólnego z poezją. Zapytamy też czytelników o ulubiony wiersz poetki. Gościć będziemy Sławka Gortycha, autora kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki. Spotkamy się z wydawcami, zwiedzimy Bibliotekę i posłuchamy muzyki, która bywa ilustracją dzieł literackich, a także stale inspiruje twórców - zapowiadają organizatorzy wydarzenia z Biblioteki Raczyńskich.

Kultura na weekend

Najbliższy weekend pęka w szwach od znakomitych wydarzeń, dlatego jak co tydzień podpowiadamy w naszym zestawieniu na co warto zwrócić szczególną uwagę. Z pewnością będzie bardzo festiwalowo: 13. Enter Enea Festival, Cały Poznań Ukulele, Smochy Festiwal..., ale nie zabraknie również premier teatralnych czy nowootwartych wystaw. A na deser wydarzenia plenerowe i dla całych rodzin. Korzystajcie! 

Nowa siedziba Teatru Muzycznego

Na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej ma powstać największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z widownią dla 1200 osób, miejscem koncertowym, salą kameralną, foyer oraz restauracją. Dzisiaj ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę tej inwestycji.

Czuła przewodniczka w Poznaniu

Natalia de Barbaro, psycholożka i socjolożka, autorka znakomicie przyjętych książek psychologicznych Czuła Przewodniczka i Przędza, już w najbliższy poniedziałek odwiedzi Poznań.

Kultura na weekend

Przed nami weekend i tydzień pełne wrażeń - w powietrzu i kulturze zdecydowanie czuć już lato! W ten weekend wystąpią m.in.: Izabella Effenberg, siostry Przybysz, Dawid Podsiadło czy Tymon Tymański. Polski Teatr Tańca zaprasza na "Dzień familijny na Taczaka", pełen warsztatów, spektakli i innych atrakcji. A premierowo, już w niedzielę, My, dzieci gwiazd Studia Teatralnego w CK Zamek.

Grand Press Photo - poznańskie akcenty

We wtorek 23 maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu Grand Press Photo, w którym najbardziej uzdolnieni twórcy mogą się wykazać aż w kilkunastu kategoriach. W tym roku laury powędrowały m.in. do rąk cenionych poznańskich fotografów.

Najlepsze wystawy muzealne

Znamy laureatów Konkursu Izabella 2022 na najciekawsze wydarzenie muzealne w Wielkopolsce. Nagroda Grand Prix i statuetka Izabelli  przypadła Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które zebrało laury w niemal wszystkich kategoriach.

Poznańska Nagroda Literacka przyznana!

Zyta Rudzka odbebrała Nagrodę im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości literackiej. Laureatką Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka została w tym roku dramatopisarka Anna Wakulik. Wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej obyło się dzisiaj w Auli Lubrańskiego Collegium Minus UAM.

Zbierają powstańcze pamiątki!

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza zbiórkę pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Niebawem rozpocznie się budowa obiektu, który po z górą 100 latach od zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, pozwoli utrwalić trud i spuściznę naszych przodków.

Od soboty "Nowe rozdanie"

W najbliższą sobotę Atelier Wimar zaprasza na wernisaż wystawy, na której zaprezentowane zostaną prace kilkudziesięciu osób, które zgłosiły się podczas naboru na NIEkonkurs sztuk plastycznych Nowe Rozdanie.

Kultura na weekend

Nadchodzący weekend zdominuje Noc Muzeów, która ogarnie swoim zasięgiem tak wiele instytucji, że z pewnością każdy wśród wielu propozycji znajdzie coś dla siebie. To jednak nie jedyne, co mają nam do zaoferowania najbliższe dni. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę planując swój czas z kulturą.

Artysta nieznany

Robert Proch (1986 - 2019), pseud. Tone, należał do ścisłej światowej czołówki twórców street artu, mieszkał i tworzył w Poznaniu, a jednak mimo to wciąż pozostaje w Polsce twórcą relatywnie słabo znanym. Na poznańską premierę filmu dokumentalnego o artyście w czwartek 18 maja zaprasza Teatr Ósmego Dnia, Wydawnictwo Arkady i Fundacja im. Roberta Procha.

Muzyczno-taneczne Umultowo

Tego lata na poznańskim Umultowie zagości taniec, muzyka i sport. W połowie lata odbędą się warsztaty tańca współczesnego, zaś już w czerwcu, na festiwalu Jazz nad potokiem, wystąpi String Connection z Krzesimirem Dębskim na czele.

Kultura na weekend

Poznań zatętni kulturą! Już dziś startuje 20. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity, a na deskach teatrów w ten weekend pojawi się Macocha (Teatr Polski), Jednooki król i Wesele (Teatr Nowy), Irena (Teatr Muzyczny), Ślimak i lew... (Teatr Animacji), a także spektakle przygotowane przez grupę Circus Ferus z okazji 10-lecia istnienia. Zapraszamy do lektury i przebierania w wydarzeniach!

Rok Szymborskiej w Bibliotece Wojewódzkiej

Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej i setnych urodzin poetki Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wspólne świętowanie. Już w najbliższą środę odbędzie się wernisaż wystawy Niektórzy lubią poezję oraz spotkanie z Michałem Rusinkiem, dawnym sekretarzem Szymborskiej, również poetą i eseistą.

Poznańskie "Ćwiczenia z dyplomacji" w finale konkursu

Komisja Artystyczna 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej wybrała 14 spektakli, które w finale powalczą o nagrodę główną Konkursu oraz nagrody indywidualne. Wśród wyróżnionych znalazły się Ćwiczenia z dyplomacji Teatru Usta Usta Republika, w reżyserii Wojciecha Wińskiego, według scenariusza Ewy Kaczmarek.

Kultura na weekend

Wiosenna pogoda za oknem zdecydowanie kusi do wybrania natury i aktywności na zewnątrz, jednak pomiędzy spacerem a wycieczką rowerową warto w ten weekend postawić również na kulturę. Podpowiadamy od czego zacząć...

Strona 1 2 182