Setki wydarzeń: wykładów, pokazów, prezentacji, warsztatów, gier i eksperymentów znalazło się w programie XXVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego organizatorami jest 10 poznańskich instytucji naukowych.
Setki wydarzeń: wykładów, pokazów, prezentacji, warsztatów, gier i eksperymentów znalazło się w programie XXVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego organizatorami jest 10 poznańskich instytucji naukowych.
W zapowiedzi wydarzenia czytamy, że wprawny obserwator zauważy, że z miesiąca na miesiąc prace Niny Budzyńskiej - plakaty czy programy Teatru Ósmego Dnia - układają się w fascynującą opowieść. O czym traktuje? I jak się (s)kończy? - O tym, co się akurat tam dzieje, w kontekście sytuacji na świecie, pór roku i takie tam... Jak się skończy - nie wiadomo - mówi artystka. Autorka muralu, który powstał z okazji 60. urodzin Ósemek opowie o swoich inspiracjach i pracy dla legendarnej grupy - 1 kwietnia.
To weekend pod hasłem: "Dla każdego coś miłego". Melomani zasłuchają się w koncertach Pauliny Przybysz, Tarwater lub w tych w ramach Warta River Blues Festival. Maniacy teatru zobaczą "Pigmaliona" w Teatrze Polskim, a także "Gdzieś daleko stąd" w Republice Sztuki Tłusta Langusta czy "Don Kichota 2.0" w Teatrze Animacji. Ceniący balet jeszcze zdążą na festiwal Baletowe Przedwiośnie w Teatrze Wielkim. A do tego wystawy, spacery, spotkania - zapraszamy do lektury!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru załoga Teatru Ósmego Dnia zaprasza na swoję premierę - "Szczęśliwą gwiazdę" w reżyserii Janusza Stolarskiego. Spektakle odbędą się w dniach 27-29 marca.
Międzynarodowy Dzień Teatru przypada w tym roku w czwartek 27 marca. Teatr Nowy im. Izabelli Cywińskiej świętowanie zaczyna już dziś - premierą i wydarzeniami ku czci swojej patronki.
- Najmocniejszym punktem programu Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii będzie potańcówka z turboenergetycznym zespołem Ciac Boum, który z szacunkiem do tradycji i talentem do przetwarzania w atrakcyjny sposób pokazuje niesamowitą siłę i żywotność muzycznego, tanecznego i językowego dziedzictwa regionu Poitou - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Elwira Wróbel, dyrektorka Domu Bretanii.
Teatr Ósmego Dnia, świętujący w tym roku 60-lecie działalności, został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w czasie spektaklu "Nic nie wiemy na pewno".
Kiedy latem 2022 roku Sejm RP ustanowił nadchodzący rok Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wiele osób zdało sobie sprawę, jak niewiele wie o pochodzącym z podpoznańskiej Głuszyny wybitnym podróżniku, odkrywcy i filantropie. W marcu podczas Dni Strzeleckiego będzie można dowiedzieć się o nim jeszcze więcej.
Stres, brak snu, nadmiar informacji. To tylko kilka czynników, które mają wpływ na jego funkcjonowanie. Mózg, bo o nim mowa, wciąż jest wyzwaniem dla lekarzy i naukowców, skrywa wiele tajemnic. Żeby był jak brzytwa, musi trenować. Warto go lepiej poznać. Okazja nadarzy się już niebawem - 16. Tydzień Mózgu w Poznaniu rozpocznie się 10 marca.
Drugi weekend marca upłynie w Poznaniu głównie w rytm Poznańskich Targów Książki, które ruszają już w piątek. Poza tym jak zwykle w ofercie kulturalnej miasta znalazły się koncerty, wystawy, warsztaty czy spacery edukacyjne. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
"Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz - słynny, a w niektórych kręgach kultowy, cykl książek o poznańskiej rodzinie Borejków i ich przyjaciół - ma 50 lat! Z tej okazji, między 7 a 9 marca, podczas Poznańskich Targów Książki, odbędzie się inauguracja jubileuszu i zlot fanów.
"Projekt Chełmoński" to wydarzenie, w które zaangażowały się trzy największe muzea narodowe w kraju: warszawskie, poznańskie i krakowskie. Od 7 marca na miłośników malarstwa w Muzeum Narodowym w Poznaniu czeka wielkopolska odsłona projektu, wystawa "Józef Chełmoński 1849-1914". Co na niej zobaczymy? O tym Agnieszce Nawrockiej opowiedziała kuratorka wystawy Maria Gołąb.
Prezydent Poznania, tytan pracy, wizjoner pragnący uczynić ze stolicy Wielkopolski nowoczesny organizm miejski na europejską miarę. Obchodzimy Rok Cyryla Ratajskiego (1875-1942).
Poznań odmienia przez wszystkie przypadki i opowiada o przypadkach, które Poznań odmieniły. Kocha gry słowne i w tych grach często wygrywa. Już w poniedziałek gościem Biblioteki Raczyńskich będzie Filip Czekała, dziennikarz i autor książek, który o Poznaniu chce wiedzieć wszystko, co wiedzieć można. I bardzo chętnie dzieli się swoimi odkryciami z czytelnikami.
Przyjścia wyczekiwanej wiosny nie mamy jeszcze w kalendarium. Bo pogoda lubi płatać figle. Dużo łatwiej zaplanować wyjście do teatru, galerii, na film albo spotkanie. I w tym właśnie się specjalizujemy.
Czy wyobrażaliście sobie wydarzenie, będące połączeniem przedstawienia teatralnego, stand-upu i koncertu rockowego? 1 marca w poznańskiej Scenie Na Piętrze zobaczmy "Przygodę Rockową".
Wydawnictwo Miejskie Posnania ogłasza 1. edycję konkursu na powieść fantastyczną dziejącą się w Poznaniu z cyklu "Poznań Fantastyczny". Hasło 1. edycji Konkursu brzmi "Droga poznania".
Zimą 1945 roku, na drodze nacierającej na Berlin Armii Czerwonej, były m.in. uparcie bronione przez Niemców twierdze Poznań i Kostrzyn. Bitwa o Poznań trwała do 23 lutego, kiedy skapitulowała załoga broniąca się w Cytadeli, dawnym Forcie Winiary. W 80. rocznicę zakończenia walk o Poznań, z MACIEJEM KARALUSEM, autorem niezwykłego przewodnika Poznań 1945. Bitwa pancerna, rozmawia SZYMON MAZUR.
O obchodzącym 60-lecie istnienia Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu opowiada Michał Błaszczyński - kustosz i jego nowy kierownik. Pyta i "Wszystkiego najlepszego MSU!" życzy Agnieszka Nawrocka.
Niektóre filmy należy oglądać wyłącznie w kinie, w przeciwnym razie tracą cały swój uwodzicielski urok. Do tej kategorii należy "Nosferatu" Roberta Eggersa, remake klasycznego horroru Friedricha Murnaua z 1922 roku. To już druga próba ożywienia wampirzej odysei, poprzednią zrealizował Werner Herzog w 1979 roku.