Teatralny koniec miesiąca w Poznaniu będzie należał do młodych. Od 30 maja do 1 czerwca w Teatrze Ósmego Dnia odbędą się II Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru "Wuchta".
Teatralny koniec miesiąca w Poznaniu będzie należał do młodych. Od 30 maja do 1 czerwca w Teatrze Ósmego Dnia odbędą się II Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru "Wuchta".
"Senioralna wiosna w Ukajali" to propozycja Biblioteki Raczyńskich dla czytelników w wieku 60+, którzy chcą przyjemnie spędzić czas, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego. Zajęcia odbędą się na przełomie maja i czerwca.
Nowy, fantastyczny album wydał świetnie znany w naszym mieście (mieszkający w pobliskim Puszczykowie) mistrz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski. W nagraniu wsparli go akordeonista Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler.
- Chcę, by opowieści, które tworzę, niekiedy bardziej się przeżywało, niż czytało. Dlatego podstawą jest zawsze research psychologiczny - mówiła w rozmowie z Dawidem Wojtowiczem na łamach portalu Natemat.pl. Jej tetralogia (póki co) kryminalna z Larysą Luboń i Brunonem Wilczyńskim to jedna z najgorętszych serii książkowych ostatnich lat. Dziennikarka, a od wielu lat zwłaszcza przebojowa pisarka, Izabela Janiszewska, już w czwartek będzie gościną Biblioteki Wojewódzkiej.
Poznańskie Nagrody Literackie wręczone! Podczas uroczystej gali 23 maja ogłoszono laureatkę Nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka - została nią Anna Adamowicz, poetka. Tego samego dnia Michałowi Witkowskiemu wręczono Nagrodę im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości.
Jeśli próbujesz napisać o The Necks, klasycznych outsiderach sceny jazzowej i bodaj najbardziej enigmatycznym towarze eksportowym Australii od czasów AC/DC, to musisz pogodzić się z jednym - każda próba ich zdefiniowania jest jak objaśnianie pogody na podstawie kilku kropli deszczu. Muzyka tego zespołu nie tyle się dzieje, co się wydarza - jazz spotyka się tu z minimalizmem, a repetycja przechodzi w halucynogenną introspekcję. Trudno wyobrazić sobie band, który równie konsekwentnie jak Chris Abrahams, Tony Buck i Lloyd Swanton przez niemal cztery dekady redefiniuje samo pojęcie improwizacji i jednocześnie nigdy nie daje się złapać na powtarzalności. W Pawilonie będziemy mieć okazję wziąć udział w wydarzeniu jedynym w swoim rodzaju.
Kiedy w ostatni weekend maja z pl. Adama Mickiewicza ruszy tradycyjny studencki pochód, w Poznaniu rozpocznie się wydarzenie, które zawsze jest czymś więcej niż tylko "ostatnią imprezą" przed sesją egzaminacyjną. Tegoroczna edycja poznańskich juwenaliów zapowiada się jako prawdziwe studenckie święto, ale również wielobarwny i różnorodny manifest pokolenia, które coraz śmielej przejmuje głos w przestrzeni publicznej. "Przyszłość jest teraz" - trudno o bardziej adekwatne hasło dla wydarzenia, które daje głos młodym zarówno symbolicznie, jak i dosłownie. Jak co roku w programie juwenaliów nie zabraknie koncertów gwiazd i występów niezależnych zespołów, Forum Juwe, atrakcji w strefie animacji, długiego rzędu food trucków i licznych wydarzeń towarzyszących. Park Jana Pawła II stanie się centrum nieformalnego uniwersum, w którym muzyka spotyka się ze sztuką, animacja - z forum społecznej wymiany myśli, a luz - z odpowiedzialnością.
Weekend oznacza więcej czasu na przyjemności, a skoro przyjemności, to koniecznie te związane z kulturą w Poznaniu. Najważniejsze wydarzenie najbliższych 3 dni to z pewnością festiwal Poznań Poezji, Juwenalia czy Biennale Sztuki dla Dziecka. Podpowiadamy co jeszcze warto zobaczyć i w czym wziąć udział.
- Chcemy spojrzeć na sztukę dla dzieci w szerszym kontekście, z różnych perspektyw, w ujęciu interdyscyplinarnym. Dużą część tegorocznego programu zajmuje taniec, ale zapraszamy też na spotkania z literaturą, wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty -wylicza programerka wydarzenia Aleksandra Rajska. Jubileuszowe, bo 25. Biennale Sztuki dla Dziecka, rozpocznie się 25 maja.
W najbliższy weekend w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź odbędzie się premiera spektaklu "Alia. Między Żywiołami" - opowieść o dojrzewaniu i sile natury, zaprezentowana za pomocą tańca i akrobatyki.
W najbliższą niedzielę 25 maja w Lokum Stonewall rozpocznie się wieczór performansu feministycznego. To nie zdarza się w Poznaniu często! Będzie feministycznie, nieprzewidywalnie, momentami być może niezręcznie, ale na pewno interesująco.
- Muzyka bez słów też może opowiadać historie i tworzyć światy. Ma też zdolność kreowania bezpiecznej przestrzeni, w której o zrozumienie i wspólną budowę jest w teorii łatwiej niż w hip-hopie - mówi Wix Collina, DJ i promotor związany z wrocławską i poznańską sceną techno. Lubi gabber, trance, hard house, kino, piwo i przyrodę. Kiedyś współtworzył alternatywną scenę rapową jako Cruz.
Dzięki niemu, albo przez niego, każdy z Kielc to "scyzoryk". To on wylewał na bicie fundamenty polskiego rapu i jako pierwszy przebił się ze swoimi hitami do mainstreamu. Jego sprzedażowy wynik, pół miliona płyt "Alboom", pozostaje niepobity, nawet niezagrożony. Łącznie sprzedał milion krążków. I mimo że w pierwszym na polskiej scenie beefie starł się z Peją i Nagłym Atakiem Spawacza, obecnie w Poznaniu czuje się dobrze. Na tyle, że już w tę sobotę zamknie swoją jubileuszową trasę koncertem na Nocnym Targu Towarzyskim.
Być świadkiem krystalizowania się muzycznej tożsamości na własnych oczach - to przywilej. Ale być świadkiem, jak ta tożsamość staje się organiczną częścią rzeczywistości, w której istnieje, oddycha i rezonuje, to już rzadkość. Agnieszka Maciaszczyk i jej kwintet wywołują właśnie takie wrażenie - tu wszystko jest na swoim miejscu, tu jazz ma twarz, ciało i duszę. Pokazali to najnowszą płytą "A Brief Insight into Life" (2025), a teraz udowodnią to koncertem w Dragon Social Club.
W ramach obchodów 150-lecia istnienia Teatr Polski w Poznaniu, wraz z Wirtualnym Muzeum Historii Poznania CYRYL, ogłasza wielką akcję zbierania pamiątek.
16 maja rozpoczęła się kolejna, dziewiąta już edycja Poznań Art Week, lokalnego festiwalu sztuki. Organizatorzy tym razem badają szeroko rozumiane terytoria. Jak czytamy w tekście kuratorskim: "W świecie, w którym spory o terytoria nie cichną, program kulturalny festiwalu proponuje inne spojrzenie: na terytoria znaczeń, odczuwania, bycia. Sztuka nie zna granic, ale czy na pewno ich nie ma? A może posiada ich wiele w obrębie różnych twórczych form ekspresji? Fizyczne, sensualne, znaczeniowe i imaginatywne granice stają się tematem przewodnim wielu prezentowanych w ramach festiwalu wystaw".
Po raz kolejny mamy szansę się przekonać, że poezja to niezwykły gatunek i warto ją czytać, kolekcjonować i uważnie eksplorować. Festiwal Poznań Poezji odbędzie się w dniach 19-24 maja w CK Zamek.
Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku został Michał Witkowski. Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowani zostali: poetka Anna Adamowicz, poetka i publicystka Antonina Tosiek oraz debiutujący prozaik Patryk Zalaszewski.
Grand Prix konkursu Izabella na najciekawsze wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce otrzymała wystawa "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku" przygotowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Gala konkursu odbyła się w poniedziałek, 19 maja, w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.
Abel Tesfaye, kanadyjski muzyk, zapowiedział, że "Hurry Up Tomorrow" będzie jego ostatnim albumem wydanym pod pseudonimem The Weeknd. Film pod tym samym tytułem co wspomniany album odzwierciedla swego rodzaju przełom w jego karierze - traktuje bowiem o kryzysie, przemianie i pragnieniu wejścia na nową ścieżkę, zarówno życiową, jak i artystyczną.