W konsekwencji tragicznych wydarzeń opisanych we wcześniejszych powieściach Larysa Luboń porzuca dziennikarstwo. Nie dane jej jednak zaznać spokoju. Do taryfy świeżo upieczonej nocnej taksówkarki niespodziewanie wsiada bowiem zagadkowy pasażer. Nieoczekiwane spotkanie z jegomościem okazuje się katalizatorem dramatycznych wydarzeń. Tymczasem inny przedstawiciel jej kryminalnego multiwersum, Leon Mruk, prowadzi trudne śledztwo w sprawie brutalnych morderstw kobiet. Bohaterowie nie po raz pierwszy będą musieli walczyć o prawdę, mierząc się z tuzami zbrodni.
Janiszewska, już jako debiutantka, wywoływała silne emocje - "Wrzask" otrzymał nawet nominację do prestiżowej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Co więcej, filmowcy bardzo szybko zaczęli zabiegać o prawa do ekranizacji książki. Pisarka wspominała w rozmowie, że często spotykała się z opinią, że jej książka "jest tak dobra, że niemożliwe, by była debiutem".
Dlaczego tak się dzieje? Głębia psychologiczna postaci to jedno. Bardzo możliwe też, że kluczowe znaczenie ma tu filmowa wyobraźnia autorki. Jak zdradziła w innej rozmowie, tym razem opublikowanej na portalu Zupełnieinnaopowiesc.com, kinematografia bardzo pomogła w rozwoju jej umysłu i warsztatu. Przez długi czas poznawała kino i recenzowała dla prasy filmy, co wpłynęło na to, że teraz, jako pisarka, "widzi sekwencje książki jak sceny filmowe". Jeśli chodzi o inspiracje literackie, trudno jej wskazać konkretne nazwiska czy tytuły. Mimo to przyznaje, że w prozie Jakuba Małeckiego dostrzega pewną wrażliwość, którą również i ona stara się emanować w swoich powieściach. O aspiracjach i pryncypiach niezwykle pracowitej autorki, która od 2020 napisała kilkanaście (!) książek i o tym, jak radzi sobie z nagłą popularnością, będziemy mieli okazję porozmawiać podczas nadchodzącego spotkania w Bibliotece Wojewódzkiej. Rozmówczynią pisarki będzie Anna Rychlicka, redaktorka prowadząca w Czwartej Stronie.
Izabela Janiszewska (ur. w 1983 r. w Przemyślu) współpracowała z największymi stacjami telewizyjnymi w kraju, takimi jak TVN24, czy Polsat News, pisała dla najbardziej poczytnych periodyków. Na równi pociągają ją psychologia i dziennikarstwo śledcze, co może odczuć każdy czytelnik jej powieści. Zadebiutowała w 2020 roku, publikując w poznańskim wydawnictwie Czwarta Strona "Wrzask", pierwszą część swojej serii kryminalnej, w której wykreowała wyraziste postaci dziennikarki Larysy Luboń i komisarza Brunona Wilczyńskiego. Po "Wrzasku" były "Histeria", "Amok" i "Wrzenie". Autorka ma na swoim literackim koncie również liczne kryminały i thrillery spoza tego uniwersum - choćby "Noc kłamstw", "W szponach" oraz "Ludzi z mgły". Za swoje dokonania pisarskie otrzymała nominację do Bestsellerów Empiku 2023 oraz Książki Roku 2023 portalu Lubimy Czytać.
Jacek Adamiec
- spotkanie z Izabelą Janiszewską
- 29.05, g. 18
- Biblioteka Wojewódzka
- darmowe wejściówki do odbioru i rezerwacji w bibliotece
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025