Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

PROSTO Z EKRANU. Mroczna tajemnica

Podejrzana to kino gatunkowe w najlepszym wydaniu i dobra alternatywa dla lutowych premier europejskich i amerykańskich twórców. Film Chan-wook Parka utrzymany jest w aurze tajemnicy, która przykuwa uwagę  i angażuje widza od pierwszych minut seansu.

, - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Filmy koreańskie nieczęsto goszczą w tym cyklu, a to być może błąd, który warto szybko naprawić. Najnowsza propozycja południowokoreańskiego reżysera, znanego z takich tytułów  jak Pani Zemsta czy Słodko, gorzko, Seul, to kryminał z elementami dramatu psychologicznego. Kino najwyższej próby, które z pewnością zasługuje na odnotowanie w repertuarze.

Hae-joon  jest policyjnym detektywem, który bada sprawę tragicznej śmierci mężczyzny podczas wspinaczki w górach. W ten sposób poznaje jego żonę, Seo-rae, która staje się jedną z pierwszych podejrzanych w sprawie. Kobieta jest Chinką, która znalazła się w Korei Południowej uciekając przed odpowiedzialnością za dokonanie eutanazji na własnej matce. Co ciekawe, w nowym kraju pracuje jako opiekunka osób starszych. Od samego początku intryguje detektywa Hae-joona, zwłaszcza, kiedy ten zaczyna prowadzić całodobową obserwację podejrzanej. Między tymi dwojgiem rodzi się niezaprzeczalna więź, która daleka jest od profesjonalizmu i zawodowej etyki. Kiedy wkrótce potem w niewyjaśnionych okolicznościach ginie drugi mąż Seo-rae, sprawy zaczynają się komplikować jeszcze bardziej niż dotychczas.

Hae-il Park i Wei Tang to aktorski duet, który niepodzielnie króluje na ekranie przez ponad dwie godziny seansu, ani na moment nie oddając palmy pierwszeństwa kolegom i koleżankom z planu. Wykreowane przez nich postaci dramatu zdają się aż iskrzyć od wzajemnej fascynacji i wszechobecnego napięcia, na których to filarach opiera się cała fabuła Podejrzanej. Niezaprzeczalnie duża w tym zasługa scenariusza, który Chan-wook Park napisał wspólnie z Seo-kyeong Jeong, scenarzystką, z którą zawodowo związany jest od lat. Nie ma w nim ani chwili na zbędne sceny i dłużyzny, mimo że całość utrzymana jest w spokojnym, niespiesznym klimacie. Oszczędne dialogi, brak dosłowności i sporo przestrzeni pozostawionej na domysły (a przez to na przyjemność) widza, to kolejne atuty tej kolejnej zasługującej na wyróżnienie pary.

Znakomite zdjęcia do filmu nakręcono w Pusanie oraz w klasztorze Songgwang-sa (Korea Południowa). Przemyślany montaż i zabiegi fabularne na jakie zdecydowali się twórcy Podejrzanej świadczą o wielkim namyśle nad tym, w jaki sposób najlepiej oddać aurę tajemnicy i grozy, którymi owiana jest opowiadana historia. A także sznyt niezwykłej fascynacji i niezdefiniowanego uczucia, jakie rodzi się pomiędzy głównymi bohaterami. Naprawdę warto to zobaczyć!

Anna Solak

  • Podejrzana
  • reż. Chan-wook Park

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023