Pablopavo to nie tylko czołowa postać polskiej sceny muzycznej i wybitny "tekściarz", ale też laureat i finalista najpoważniejszych konkursów literackich. W piątek w Zamku będzie promował swój najnowszy, znakomity album, nagrany z zespołem Ludziki.
Pablopavo to nie tylko czołowa postać polskiej sceny muzycznej i wybitny "tekściarz", ale też laureat i finalista najpoważniejszych konkursów literackich. W piątek w Zamku będzie promował swój najnowszy, znakomity album, nagrany z zespołem Ludziki.
To stonowana opowieść o mozole dojrzewania i nędzy edukacji. O kompromitacji dorosłych, którzy według jakichś abstrakcyjnych zasad próbują kształtować charaktery swych podopiecznych - o filmie "Złe wychowanie Cameron Post" pisze Bartosz Żurawiecki.
Podczas seansu "Domu, który zbudował Jack" poważnie zacząłem się zastanawiać, kim byłby Lars von Trier, gdyby nie został artystą. Gdyby mieszkał po sąsiedzku, zapewne siedziałbym za drzwiami zamkniętymi na cztery zamki, dwie zasuwki, z zamontowanym alarmem i wiernym amstafem czuwającym przy łóżku.
27 lutego 2014 roku, przed piątą nad ranem, odziały uzbrojonych w broń maszynową żołnierzy w nieoznakowanych mundurach zajęły budynki rządowe Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Tak rozpoczęła się aneksja Krymu do Federacji Rosyjskiej, zdarzenie polityczne w niepokojący sposób przywodzące na myśl haniebne akty historii XX wieku. O sytuacji geopolitycznej regionu, polityce międzynarodowej Rosji, problemach i nadziejach mieszkańców okupowanego obszaru oraz trudnej sytuacji mniejszości narodowych na Krymie w czwartek opowie w Zamku Paweł Semmler, autor książki Krym. Znikający półwysep.
Po tygodniu żałoby i niedowierzania w zamach na prezydenta Gdańska, trudno wrócić do codzienności, szczególnie życia rozrywkowo-kulturalnego. Dzień po pogrzebie Pawła Adamowicza w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek zagrały Pustki. I nie był to łatwy w odbiorze koncert.
- Gdzieś znów słyszałem, że mam głos jak A, wąsy jak D i piosenki jak R - śpiewa Patrick the Pan, czyli Piotr Madej, w utworze "S30E01" z ostatniej, już trzeciej płyty. W ramach trasy promującej album "trzy.zero" artysta odwiedzi wraz ze swym zespołem Poznań i wystąpi w Meskalinie.
Poznańska nagroda w dwóch kategoriach: Nagroda im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia - zostanie przyznana już po raz piąty. Do 15 lutego można zgłaszać kandydatów.
Widoczne, ale niedostrzegalne. Nieistniejące, ale obecne. Minimalistyczne i uspokajające, ale wzbudzające poczucie dyskomfortu. O odmiennych, ale niekoniecznie wykluczających się sposobach odkrywania wielopoziomowej architektury, w Galerii Miejskiej Arsenał opowiada Marlon de Azambuja.
Na architekturę, choćby była wspaniała, patrzymy na co dzień bardzo nieuważnym okiem. Mieszkając w Poznaniu przegapiamy, jak się okazuje, nawet i wygląd Zamku. To, jak wiele nam umyka, uświadomi wystawa "Zwierzyniec zamkowy" otwierana we wtorek w Holu Wielkim CK Zamek.
"Sceny nieistotne" - taki tytuł nosi wystawa, którą w sobotę otwiera Brama Poznania. "Budujemy opowieść o ludziach załatwiających swoje sprawy umykające historii, o prowincjonalnej codzienności Łazarza, pozornie niewartej uwagi" - piszą o niej twórcy.
"Pójdę twoim śladem" jest kolejnym elementem bogatego już uniwersum literackiego Ryszarda Ćwirleja. Są policjanci, złodzieje, szpiedzy, zawiłe intrygi, nagłe zwroty akcji, oraz kilka tematów do przemyślenia.
"Nowy rok, zima jest, kamień leży, aż go kiedyś siłę będę wtoczyć miał/ Może wtedy uda się?/ A teraz tchu mi brak" - śpiewały Pustki w 2006 roku na płycie "Do mi no", która przyniosła zespołowi dużą popularność. Dziś tchu zabrakło z pewnością także fanom bandu, który od kilkunastu lat współtworzy polską scenę pop-rockową. I współtworzyć wkrótce przestanie.
Orkiestra to "narzędzie" służące zazwyczaj do wykonywania tzw. muzyki poważnej. To dalekie uproszczenie, niemniej sale koncertowe filharmonii - a więc główne miejsca, w których takie zespoły występują - rozbrzmiewają raczej symfoniami i uwerturami, aniżeli standardami jazzowymi. Z drugiej strony zapominamy, jak wiele utworów muzyki klasycznej służyło rozrywce i zabawie. Taką stronę muzyki - zarówno klasycznej, jak i jazzowej - zgłębi kolejny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Występ Phurpy to niecodzienne wydarzenie, balansujące na granicy koncertu oraz obrzędu rytualnego. Muzyka, która powstała pod wpływem inspiracji muzyką pre-buddyjską i eksperymentami noisowymi, wybrzmi w sobotę w poznańskim Pawilonie. Dodatkowo ten unikatowy, mistyczny popis dźwiękowy zostanie wsparty obecnością twórców z dwóch innych projektów muzycznych: The Nent i Skrei.
Koncertowali z powodzeniem na całym świecie, ich płyty wydawała słynna oficyna Tzadik, są jednym z najoryginalniejszych zjawisk ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej. Zespół Bester Quartet wystąpi w piątek w Blue Note w ramach 22. Dnia Judaizmu.
Premierą "Halki" 31 sierpnia 1919 roku, ponad sto lat po urodzinach Stanisława Moniuszki, zainaugurowano pierwszy sezon w poznańskim Teatrze Wielkim. Celebrację 200. rocznicy urodzin kompozytora rozpocznie z kolei Filharmonia Poznańska. Rok 2019 będzie szczególny zarówno dla poznańskiej instytucji, jak i całej Polski, gdyż Moniuszko został patronem roku.
W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, prezydent Jacek Jaśkowiak zarządził trzydniową żałobę na terenie Poznania.
"Zabawa zabawa" zrobiła na mnie ogromne wrażenie, choć alkoholizm oglądany na ekranie jest tu przedstawiony jakby w wersji de luxe, bez powielania kalek, jakie do tej pory znaliśmy z obrazów przyglądających się temu tematowi. W tym zresztą upatruję największą zaletę filmu - w nakreśleniu cienkiej granicy między dobrą zabawą a uzależnieniem.
- Reportaż to bardzo pojemny gatunek. Można w nim zawrzeć wszystko: wiersz, fragment wywiadu, monolog wewnętrzny, nawet cytat z pracy naukowej. Za pomocą anegdoty można oddać coś, co w tekście akademickim, raporcie czy analizie wymagałoby strony wywodu i paru przypisów - mówił w jednym z wywiadów Wojciech Górecki. Znany dziennikarz i historyk w najbliższy czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.
Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.