Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jerzy Rosołowicz, "Foto-neutronikon", 1972, fot. czarno-biała

Wystawa - Jerzy Rosołowicz. Działanie neutralne

17.07 – 25.09.2020

Fundacja 9/11 Art Space zaprasza na monograficzną wystawę Jerzego Rosołowicza (1928-1982), artysty związanego z powojenną awangardą wrocławską (był współzałożycielem Grupy Wrocławskiej, współpracował m.in. z Galerią Pod Moną Lizą Jerzego Ludwińskiego).
Jerzy Rosołowicz to artysta sięgający po różne narzędzia wyrazu artystycznego, to malarz, konceptualista, zainteresowany formami rzeźbiarskimi i architektonicznymi, eksperymentalną fotografią i filmem, myśliciel, teoretyk i wizjoner, który pozostawił po sobie teksty teoretyczne (m.in. "Teoria funkcji formy" z 1962 r., "O działaniu neutralnym" z 1967 r.). Studia ukończył w 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.
Najmocniej kojarzony jest z dziełami powstałymi przy użyciu szkieł optycznych (Neutronikony), wtapianych w polichromowane drewno, metal. Kompozycje takie przywodzą na myśl krople wody czy komórki. Prace te zostały przeznaczone do zawieszania w przestrzeni. Istotna jest tu transparentność, zaprzeczająca wszelkim granicom, budująca związek widza z rzeczywistością, nieustanny przepływ, oraz przesunięcie punktu ciężkości z "oglądania" obrazu na obserwację "przez" obraz.

Kuratorzy wystawy: Jarosław Kozłowski, Cezary Pieczyński

Wystawa czynna pon.-pt. 10:00-18:00

Wstęp wolny

_
opr.LT

Jerzy Rosołowicz, "Foto-neutronikon", 1972, fot. czarno-biała