Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner: lew, byk i dzik z ludzkimi głowami.

Wystawa karykatur Jacka Frankowskiego

10.12 – 31.12.2019
08:00 18:00

Wernisaż odbędzie się  w dniu 9 grudnia 2019 r o godz. 17.15, na parterze Kolegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego 71 C w Poznaniu.
Od autora:
"Podwójny debiut prasowy w "Słowie Powszechnym" i "Lesie Polskim" w 1974 wyznacza początek mojej drogi twórczej w dziedzinie rysunku satyrycznego. Dorobek ten stanowi dla mnie swoisty pamiętnik i zapis czasów, w których konkretne rysunki powstawały. Wiem, że dla wielu młodych ludzi, konteksty zawarte w rysunkowym przekazie mogą być nieczytelne. Pomóc może interpretacja starszych, którzy jeszcze pamiętają odległe czasy PRL-u, narodzin "Solidarności", Stanu Wojennego, czy wybuchu demokracji w 1989 roku. Będzie mi miło, jeśli te prace wywołają refleksję nad przebytą przez Polaków drogą od komunistycznej Polski do dnia dzisiejszego.
W części wystawy poświęconej karykaturze portretowej przestawiam moich ulubieńców ze świata kultury, sportu, polityki i oczywiście leśników." Jacek Frankowski
Od kuratora wystawy:
"Prezentowana wystawa jest tak naprawdę wycinkiem ogromnego dorobku artystycznego Jacka Frankowskiego w dziedzinie rysunku satyrycznego, karykatury portretowej i ilustracji, nie tylko prasowej. Ekspozycja jest także rysunkową kroniką wydarzeń politycznych i społecznych, od prasowego debiutu w roku 1974 po dzień dzisiejszy." Kurator wystawy - Dariusz Pietrzak, rysownik i karykaturzysta, sekretarz Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK)

Zobacz www.up.poznan.pl