Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Twarz kobiety

Anna Tyczyńska "O czym mysli Consuelo..."

09.12 – 20.12.2019
15:00

Anna Tyczyńska (1964); studiowała w latach 1985 - 1990 w PWSSP w Poznaniu. Dyplom zrealizowała w zakresie malarstwa i rysunku w pracowniach prof. Jerzego Kałuckiego i prof. Wojciecha Mullera. Od roku 1991 prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa w UAP. Prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii ON, Poznań, Galerie Friedenau, Berlin, BWA Sopot, Galerii Dziekanka, Warszawa, Galerii Na Mazowieckiej, Warszawa, Galerie Kubus, Hannover, Niemcy, Galerie La Couple, Rennes, Francja, Galerii Wieża Ciśnień, Konin, BWA Leszno, Galerie Faust, Hanower, Niemcy, Galerii Labirynt, Lublin, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, CSW Łaźnia, Gdańsk. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Na początku źródłem twórczości artystycznej Anny Tyczyńskiej było malarstwo, opierające się na poetyckiej narracji i wyraźnie określone w warstwie symbolicznej ikonografii. Równolegle z aktywnością malarską pojawiły się w sztuce artystki obiekty i instalacje. Tradycyjne płótno, farba, kolor - ujawnianie rzeczywistości na płaszczyźnie - zostają rozwinięte, wzbogacone o przestrzeń; o aranżacje budowane z obiektów z drewna, tkaniny, metalu. Zauważamy tu ważny i szczególny rodzaj analitycznej decyzji w procesie twórczym, w którym artystka "oczyszcza" swój dotychczasowy stosunek do języka wypowiedzi i zdąża tym samym do uniwersalnego przekazu. O projekcie wystawy (instalacji) prezentowanej obecnie w Galerii AT artystka mówi poetycko i tajemniczo: Consuelo pojawiła się już jakiś czas temu. Była już Consuelo chrapiąca, Consuelo różowa... Teraz Consuelo pojawia się ponownie, Consuelo myśląca o życiu, przeszłości, przyszłości. Jak wiele moich prac, również ta instalacja odnosi się do wątków psychologicznych. Świat Consuelo zbudowany jest       z drobinek codzienności; plam, kurzu, szczątków rzeczywistości i wspomnień. Consuelo marzy... Ale Consuelo nie odnajduje w tych marzeniach siebie, ani swojego obrazu. Zagłębia się w sobie, w swoje myśli, ale pamiętniki są zapisane i zamknięte, wizerunki rozsypane. Jej świat jest pozorny i papierowy, jest namiastką prawdziwego teraz i pełen jest migotliwego blichtru, nawracających obrazów. Consuelo próbuje się w tym świecie odnaleźć, lecz co najwyżej potrafi się w nim ukryć.
Wystawa p.t. "O czym myśli Consuelo..." jest trzecim indywidualnym pokazem twórczości Anny Tyczyńskiej w Galerii AT (1992, 1999).

Otwarcie wystawy 09.12.2019 o godz. 18.00
Wystawa czynna do 20.12.2019 w g. 15-18

Zobacz www.galeria-at.siteor.pl