Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Papirus Aniego (egipska Księga Umarłych) - wystawa

2019-12-07 ( sobota ) – 2019-12-08 ( niedziela )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27

Kategoria: Wystawy

Tylko przez dwa dni, 7 i 8 grudnia, będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Papirus Aniego, najbardziej znany i zarazem jeden z najpiękniejszych papirusów z egipską Księgą Umarłych. Dokładne faksymile papirusu, którego oryginał znajduje się w British Museum, zostało wykonane przez wydawnictwo Dom Emisyjny Manuscriptum.

Papirus Aniego, Pisarza Królewskiego z czasów panowania Ramzesa II (XIX dynastia, ok. 1250 p.n.e.), miał pierwotnie ponad 23 metry długości. Pocięto go na 37 kawałków, kiedy został wykradziony z Egiptu w 1888 roku przez E. A. W. Budge'a, kuratora zbiorów egipskich w British Museum. Zawiera najważniejsze rozdziały Księgi Umarłych, bogato ilustrowane tak zwanymi winietami ukazującymi zmarłego i jego żonę w trakcie różnych etapów pośmiertnej drogi w Zaświaty, w tym egipski "Sąd Ostateczny", czyli ważenie serca zmarłego przed sądem Ozyrysa, władcy państwa umarłych.

 W sobotę, 7 grudnia, o godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy, podczas którego dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego, wygłosi wykład pt. "Egipska Księga Umarłych". Następnie przewidziane jest oprowadzenie po wystawie objaśniające eksponowane fragmenty.

opr.sw

Zobacz https://www.muzarp.poznan.pl/