Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Simchat Chajim Festival - festiwalu kultury żydowskiej

07.09 – 14.09.2019

Już 7. września rozpocznie się 8. festiwal kultury żydowskiej Simchat Chajim. W programie ponad 20 wydarzeń: koncerty, spektakle, pokazy filmowe, spotkania i warsztaty w trzech miastach: Poznaniu, Buku i Koźminie Wielkopolskim. Simchat Chajim odkrywa wspólne dziedzictwo polsko-żydowskie i przybliża współczesny Izrael.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w Buku wydarzeniem Boker Tov Buk! (Dzień Dobry Buk!), czyli popołudniem wypełnionym warsztatami dla dzieci i dorosłych. Będzie można nauczyć się pisać swoje imię po hebrajsku, zbudować makietę dawnego Buku, a także posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej. Na zakończenie, o godzinie 20:00 zagra NeoKlez - energetyczne połączenie muzyki klezmerskiej z nowoczesnymi brzmieniami.
Następnego dnia w poznańskim Kinie Muza odbędzie się projekcja filmu Hummus , a po niej spotkanie z reżyserem Orenem Rosenfeldem i jedną z bohaterek filmu - królową hummusu w Izraelu Suheilą Al Hindi. Ale to nie jedyne spotkanie z nią, bo 9. września Suheila poprowadzi warsztaty kulinarne, podczas których zdradzi sekrety hummusu. Warto też odwiedzić Stary Browar, gdzie 10. września o 19:00 monodram Rachela zaprezentuje Jowita Budnik (bilety 40/35 zł ). Spektakl opowiada historię Racheli Auerbach, która, prowadząc w warszawskim getcie stołówkę, była świadkinią codziennej tragedii Żydów. Również w Starym Browarze odbędą się Ciche książki, czyli czytanie na żywo współczesnej izraelskiej literatury w interpretacjach znakomitych aktorów: Mai Komorowskiej, Antoniny Choroszy i Artura Barcisia (bilety 15/10 zł ). Wydarzenie tym ciekawsze, że każdy uczestnik sam będzie mógł wybrać, której książki posłucha.

Dwa wydarzenia odbędą się 11. września. W kinie Muza o godz. 19:00 odbędzie się pokaz filmu Jonathan Agassi uratował mi życie o wzlocie i upadku izraelskiej gwiazdy porno. Po projekcji - spotkanie z reżyserem Tomerem Heymannem (twórcą m. in. Mr. Gaga). W Winiarni pod Czarnym Kotem o godz. 20:00 o swojej najnowszej książce Polanim. Z Polski do Izraela opowie Karolina Przewrocka-Aderet.

Piątkowy wieczór spędzimy w Poznaniu, na wildeckim skwerze przy ul. Różanej. Tam, w sądziedztwie klubu Farby swój koncert zagra izraelsko-niemiecki muzyk Ran Nir. Festiwal zakończy się 14. września podczas Boker Tov Koźmin!, które odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W Parku Miejskim zaplanowano warsztaty dla dzieci, budowanie modelu koźmińskiej synagogi, spacery po mieście, zwiedzanie cmentarza żydowskiego i lokalnych zabytków. Przewodnicy pokażą nie dostępne na co dzień miejsca i zakamarki kościołów czy zamku. O 20.00 wystąpi zespół Meadow Quartet czerpiący z nurtów klezmerskich, ale także z jazzu i muzyki filmowej.

Więcej informacji

Bilety

opr.sw

Zobacz simchatchajim.pl/