Wykłady z cyklu - Opowieści z Ratusza - Najstarsze pracownie artystów w Poznaniu
OPOWIEŚCI Z RATUSZA | Najstarsze pracownie artystów w Poznaniu (do 1939 r.)
Organizatorzy zachęcają do udziału w wyjątkowym spotkaniu, podczas którego przeniesiemy się do świata pracowni artystycznych w Poznaniu. To niezwykła okazja, by zajrzeć tam, gdzie powstawały dzieła sztuki i poznawać historie ludzi, którzy nadawali miastu wyjątkowy charakter.
Poznamy miejsca najstarszych znanych pracowni przedstawicieli poznańskiego środowiska twórczego: Mariana Jaroczyńskiego, który osiadł tu już w 1849 roku i Marcelego Krajewskiego, związanego z miastem od 1882 roku. Dowiemy się, jak wraz z rozwojem życia artystycznego w Poznaniu od przełomu XIX/XX wieku rosła liczba pracowni, ukrytych w oficynach, na strychach kamienic i w prywatnych mieszkaniach.
Szczególnie fascynujący był okres dwudziestolecia międzywojennego - to wtedy wraz z dużym napływem artystów powstało najwięcej atelier, w których tworzyli m.in. Leon Wyczółkowski, Ludwik Puget, Adam Hannytkiewicz czy Wacław Taranczewski.
Organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych historią Poznania i związanych z nim artystów.
__________
Wykłady z cyklu "Opowieści z Ratusza" są poświęcone faktom z historii Ratusza i dziejów miasta. Tematy oscylują wokół zdarzeń mających miejsce od średniowiecza do współczesności.
Bilety: 13 zł - bilet normalny, 1 zł - bilet dla uczniów i studentów
Prowadzenie: dr Jarosław Mulczyński (Ratusz - Muzeum Poznania)
Zapisy: mailowo na adres edukacja.ratusz@mnp.art.pl
Pobierz baner (JPEG, 115,41 kB)