Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie aktorów grających w spektaklu.

Dziadek do orzechów - Narodowy Balet Kijowski

08.01.2023
19:00

Koncert przeniesiony z 14.12.2022 r. Bilejty wyprzedane.

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Balet feeria w dwóch aktach z prologiem na motywach baśni Ernsta Hoffmanna "Dziadek do orzechów i król myszy"

Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko
Wykorzystano fragmenty choreografii: Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa Anatolija Yemelyanova

Prolog
W wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych ulicach małego, niemieckiego miasteczka w pośpiechu biegną do domu prezydenta Zilberhausa odświętnie ubrani goście.  Wśród przechodniów jest Drosselmeyer - starszy radca sądu, wynalazca i mistrz zabawek. On przygotował wspaniałe, bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa - jego chrześniaków Maszy i Fritza. Jednak szczęśliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie dla Drosselmeyera przytłoczone jest lękiem: w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek - Król Myszy.

Akt I
W domu prezydenta goście Zilberhausa z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie święta. Wreszcie pojawia się przed nimi błyszcząca światłami choinka noworoczna. W środku uroczystości pojawia tajemniczy gość w kostiumie czarodzieja. Opowiada on historię dzielnego księcia, który pokonał Króla Myszy. Obecni entuzjastycznie oglądają jego lalki taneczne, które dokładnie są podobne do prawdziwych ludzi - Arlekina, Arapa i Różową lalkę.
Dzieci rozpoznają w nieznajomym Drosselmeyera. Masza z radością przyjmuje podarunek ojca chrzestnego - zabawnego i niezgrabnego dziadka do orzechów. To nie jest tylko lalką, jest on przeznaczony do rozłupywania orzechów. Zabawa z dziadkiem do orzechów coraz bardziej fascynuje Maszę, to już wydaje jej się, że to w ogóle nie jest zabawka, ale żywy człowiek, chociaż brzydki, ale z delikatną i piękną duszą. Brat Fritz, swawolnik i kpiarz, niechcący łamie dziadka do orzechów. Masza czule pociesza swego okaleczonego ulubieńca i delikatnie go kołysze. Ostatni taniec, goście wychodzą. Noc. Malutka Masza nie może spać. Przezwyciężając strach, dziewczynka przyszła do sali, aby odwiedzić dziadka do orzechów. Nagle w pokoju pojawia się Drosselmeyer. To już nie jest tylko dobry ojciec chrzestny, a czarodziej. Po machnięciu przez niego ręką wszystko dookoła się przeobraża: ściany rozsuwają, choinka zaczyna rosnąć. Wraz z nią ożywają i rosną zabawki. Nagle spod podłogi pojawiają się myszy pod wodzą Króla Myszy. Dziadek do orzechów ustawia w szeregu ołowianych żołnierzyków i śmiało prowadzi ich do walki. Jednak siły są nierówne. Dziadek do orzechów jest pozostawiony samemu sobie wobec króla myszy i całe jego świty. Masza jest w rozpaczy, jej ulubieniec jest w niebezpieczeństwie. Dziewczynka rzuca swoim pantofelkiem w myszy, a one przerażone uciekają we wszystkich kierunkach. Dziadek do orzechów magicznie zostaje przekształcony przez Drosselmeyera w pięknego księcia, który dziękuje swej wybawicielce i zabiera ją do magicznego królestwa na szczycie. Lalki podążają za nimi.

Akt II
Masza i dziadek do orzechów-Książę w magicznej łodzi płyną po choinkowym królestwie, wraz z nimi czarodziej Drosselmeyer. Skradają się za nimi myszy z Królem Myszy i nagle na nich napadają. Dziadek do orzechów-Książę znów odważnie podejmuje walkę i pokonuje wroga. Wszyscy radośnie świętują zwycięstwo. Masza i dziadek do orzechów-Książę są szczęśliwi, dotarli do królestwa marzeń. Ale to wszystko to tylko sen... Minęła noc noworoczna, a wraz z nią przeminęły cudowne sny. Masza poczuła oddech bajecznych marzeń, obudziła się w domu obok choinki z lalką-dziadkiem do orzechów na kolanach.

Bilety wyprzedane!

akt.sw