Kultura w Poznaniu

Kalendarium

fot. Andrzej Mielcarek

Opowieści z pustyni : Blask kaganka - monodram on-line

2020-04-29 ( środa )
22:00
Barak Kultury, Aleje Marcinkowskiego 21, Poznań

"Opowieści z pustyni" to monodram teatralno-muzyczny, na który składają się historie inspirowane twórczością wybitnego indyjskiego pisarza Vijaydana Dethy.

Detha ożywił i uprzystępnił współczesnemu odbiorcy wiele starych opowieści ludowych, muzyki i folkloru Radżastanu, pustynnego i największego pod względem powierzchni stanu Indii. Od niepamiętnych czasów mieszkańcy tego regionu przekazywali sobie opowieści, które ukazywały baśniowy świat.

To prastare storytelling, czyli sztuka opowiadania historii, które zawierają wątki uniwersalne, jak miłość między mężczyzną i kobietą, tradycja zadawania wierszowanych zagadek,relacje miłosne duchów, zwierząt i ludzi, skłonność mężczyzn do rozwiązywania problemów mieczem.To wszystko składa się na pociągające i niebezpieczne piękno tych opowieści.

Mandar Purandare postanowił przetłumaczyć na język polski fragmenty twórczości Vijaydana Dethy a tłumaczenia dokonał nie z radżastańskiego oryginału, lecz z języku hindi.
Mandar S. Purandare - aktor i poeta. Wykładowca języka hindi w Instytucie Orientalistyki na UAM w Poznaniu. Pochodzi z Pune, jednego z największych miast zachodnich Indii.

Wykonanie: Mandar Purandare
Współpraca: Przemek Prasnowski, Kamil Krotofil

UWAGA! Wydarzenie dla osób powyżej 16-tego roku życia.

Spotkanie w ramach projektu Nova Od Nova finansowanego przez Urząd Miasta Poznania

fot. Andrzej Mielcarek

_
opr.LT

Baner

Zobacz www.facebook.com/events/289054282090519/