Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Przybycie na stację kolejową w Luboniu eszelonu z pruskim oddziałem mającym wesprzeć załogę posterunku dozorującego linię kolejową w trakcie tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości. Fot. © Robert Woźniak.

Zabytkowym pociągiem na Powstanie Wielkopolskie

2018-12-29 ( sobota )
09:30
Luboń - Dworzec Główny Poznań

Z Wolsztyna do Poznania pojedzie "Powstaniec", a wokół stolicy Wielkopolski będzie można się przejechać "Twierdzą". A wszystko to 29 grudnia, z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Ten nietypowy, ale bardzo pasujący sposób uczczenia rocznicy zaplanowała Turystyka Kolejowa TurKol.pl we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Cargo Master i Parowozownią Wolsztyn. O koloryt lokalny, personel i pasażerów w strojach z epoki zadbali członkowie grup rekonstrukcji historycznych m.in. z Towarzystwa Sympatyków Miasta Lubonia.

Na trasie zatrzyma się w Luboniu około godz. 9.30 w parku Siewcy, w tym czasie przy bocznicy Luvena S.A. odbędzie się inscenizacja historyczna (ulica Armii Poznań, dogodne miejsca parkingowe w pobliżu cmentarza). W trakcie inscenizacji będzie można obejrzeć zatrzymanie przez powstańców oraz rozbrojenie wojskowego eszelonu z żołnierzami pruskimi. Nie zabraknie też rozmów pertraktacyjnych oraz potyczki obu oddziałów. Dodatkową atrakcją będzie wojskowa grochówka prosto z kotła oraz bigos.

Następnie pociąg "Powstaniec" z pasażerami (zainteresowani wsiądą do niego od razu po inscenizacji) o godz. 10.30 wyruszy na stację Poznań Główny, gdzie znajdzie się kilka minut później. Jego oprawę będą stanowić rekonstruktorzy w strojach cywilnych oraz mundurach poznańskiego garnizonu.

Pociąg forteczny "Twierdza" wyruszy na trasę wokół Poznania o godz. 11.05, gdzie szczególny nacisk zostanie położony na dawne budownictwo militarne. W drogę powrotną wyruszy o godz. 12.00 i w Luboniu skład znajdzie się osiem minut później.

Uczestnictwo w inscenizacji jest bezpłatne, natomiast bilety na pociągi będzie można kupić za gotówkę u konduktora (obowiązują zniżki). Cennik biletów (kliknij)