Gawot, plinn, polka -mówi wam to coś? Tych dwóch grywa je od kilkudziesięciu lat! Jean-Luc Thomas i GabrielFaure umiejętnie prowadzą tłumy do przyjemnego tańca. Ale na tym nie poprzestają: do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży do takich krajów jak Irlandia, Brazylia, Bałkany, Niger czy Indie... Muzyków inspirują wszystkie kontynenty i kultury ich ziemskich braci.Porozumienie dusz i zakorzenienie w tradycjiDuo każdorazowo reinterpretuje ze swobodą i fantazją melodie taneczne, wzajemnie słuchając się iinterreagując, wprowadzając wariacje i improwizację. Kompozycje, które narodziły się z ich dialogu, staną się zapewne kiedyś melodiami tradycyjnymi, ponieważ w świecie, który podąża do przodu, "współreagujemy z danym miejscem, myślimy razem ze światem" (Edouard Glissant). Z miłością i humorem -taka jest ich dewiza.
Jean-Luc Thomas to muzyk podróżnik, który poszerza granice swojego rodzimego regionu bretońskiego o spotkania z inną estetyką: jazzem, muzyką współczesną oraz muzyką odległych kultur. Na pograniczu między kompozycją a improwizacją, artysta rozwija swój język, którym przekazuje, w miarę swoich przygód, artystyczne tonacje, które utkał na swojej drodze. "Nie ma projektów, jest tylko droga. Chodzi o to, by pozostawać dyspozycyjnym i aktywnym. W głowie odmienność, na ramieniu flet."Gry na drewnianym flecie poprzecznym zaczął uczyć się samodzielnie w 1989 roku. Należy do pierwszego pokolenia muzyków, które wprowadziło ten instrument do bretońskich tradycyjnych potańcówek (fest-noz). Współpracował z muzykami z Mali, Brazylii, Polski, krajów arabskich. W Poznaniu artysta gościł na festiwalu Ethno Port oraz na warsztatach flażoletowych organizowanych przez Dom Bretanii. Nagrał kilkadziesiąt płyt, w tym kilka autorskich. Jean-Luc Thomas to niezwykle inspirująca postać!
Gabriel Faure zaczął grać na skrzypcach, kiedy poszedł do szkoły pod koniec lat 80-tych.10 lat nauki w szkole muzycznej w Caen rozbudziło w nim pasję do muzycznych odkryć. Kolejne dwie dekady zawiodły go z Bretanii do irlandzkich pubów, orientalnych wybrzeży morza Śródziemnego takich jak Turcja, Algieria, Izrael czy, ostatnio, Bałkany. Jest to mieszankawpływów komponujących sie w jedyny w swoim rodzaju, bogaty i zawsze zaskakujący styl gry.
Zobacz dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/aktualny-program/koncert-duo-jean-luc-thomas-gab-faure