Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Kadr z filmu Tajemnica hangarów.

Mini-przegląd filmów dokumentalnych Corinne Jacob w ramach XXVIII Dni Bretanii

2021-12-09 ( czwartek )
Dom Bretanii Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine Stary Rynek 37, Poznań

Corinne Jacob - bretońska realizatorka filmów dokumentalnych, absolwentka Institut d'Arts Visuels w Orleanie, studiowała też na ASP w Warszawie. W swoich filmach zajmuje się m.in. życiem lokalnych wspólnot, budowaniem więzi społecznych w Bretanii.

  • 18:00 - Wioska bez niedzieli ("Un village sans dimanche", reż. Philippe Baron, Corinne Jacob, 2012, 52') Historia konfliktu pomiędzy władzą świecką i kościelną w bretońskiej wsi, który doprowadza do zamknięcia miejscowego kościoła. Cenę za ten ideologiczny spór między laicką Republiką a Kościołem przyjdzie płacić mieszkańcom. Wydarzenia rozgrywają się w latach 50-tych, kiedy w Bretanii kościoły były jeszcze pełne wiernych, a bretońskie miasteczka i wsie były podzielone na "białych" oraz - jak w przypadku przedstawionej gminy Lanvénégen, z której pochodzi reżyserka Corinne Jacob - "czerwonych".
  • 19:00 - Tajemnica hangarów ("Dans le secret des hangars", reż. Corinne Jacob, 2015, 52')
    Portret społeczności ze środkowej Bretanii, która wbrew powszechnemu rozluźnieniu więzi społecznych i rozległości geograficznej gminy Scaër, z wielkim zapałem angażuje się w wielomiesięczną pracę nad przygotowaniem odbywającej się co dwa lata lokalnej parady karnawałowej. Realizatorka, która spędziła kilka lat dzieciństwa w Scaër stawia sobie pytanie, co buduje lokalną wspólnotę.

WSTĘP WOLNY