Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Okładka książki "Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka" Marka Jarkowca. Na kremowym tle, czerwona sylwetka lecącego orła zostawiającego za sobą krwawy ślad. U góry tytuł książki.

XXV MFFD Off Cinema "Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka"

2021-10-22 ( piątek )
18:00
CK Zamek, Scena Nowa, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Spotkanie z Maciejem Jarkowcem.

Prowadzenie:  Elżbieta Wilczyńska

Transmisja także na Facebooku CK ZAMEK, OFF CINEMA i Zamek Czyta

Spotkanie tłumaczone na PJM

Współpraca: Wydawnictwo AGORA

W co wierzy Ameryka? W wolność, sprawiedliwość, kapitalizm, w przyszłość, może nawet w nieśmiertelność. Ale przede wszystkim wierzy w samą siebie.
"Rewolwer obok Biblii" to nieoczywista powieść drogi, rozgrywająca się w czasie i w przestrzeni. Od statku angielskiej ekspedycji kolonialnej z XVI wieku po prezydenturę Trumpa, od niewolniczego Południa po usłane uprawami konopi Kolorado, od kosmopolitycznego Nowego Jorku po Dolinę Krzemową, gdzie już dziś można kupić wieczne życie. "Podróż przez Amerykę jest ciągłym zdumieniem - pisze Jarkowiec - nad tym, że naprawdę istnieje".
Reportaż Macieja Jarkowca opowiada o trzech Amerykach: tej z przeszłości, którą autor rekonstruuje na nowo z punktu widzenia rdzennych mieszkańców, czarnych i weteranów, o tej współczesnej, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, legalizuje marihuanę i tworzy z niej wielki przemysł oraz próbuje za ciężkie pieniądze zapewnić sobie nieśmiertelność; i o tej osobistej, którą 17-letni Maciek pierwszy raz przejechał od oceanu do oceanu i z którą zmaga się od momentu, kiedy jego rodzice zdecydowali, że będą żyć na różnych kontynentach, a jemu kazali wybierać: Polska czy Ameryka. Odkrywcze, porywające, poruszające i literacko wybitne dzieło literatury faktu.

MACIEJ JARKOWIEC (ur. 1977) - dziennikarz, reporter. Część życia spędził w USA. Od wielu lat pisze o Ameryce dla polskiej prasy. W 2018 r. wydał książkę" Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu".

_

Bilety w cenie 5 zł.

Bilety dostępne w: