Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na zdjęciu członkowie zespołu.

String Connection - koncert

2021-10-13 ( środa )
20:00
Blue Note, ul. Kościuszki 79

Kategoria: Muzyka

Grupa jazzowa, która dla polskiego jazzu jest symbolem lat osiemdziesiątych.

Sukcesy zespołu, laury dla muzyków i nagrań, udział w najważniejszych festiwalach Europy spowodowały, ze zespół stał się legendą polskiego jazzu, jedną z najciekawszych formacji tzw. "young power". Zespół założyli, w lutym 1981 r., skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, pianista Janusz Skowron i basista Zbigniew Wrombel. Od 1982 roku występowali jako kwintet: Krzesimir Dębski, Zbigniew Lewandowski - perkusja (w połowie roku powrócił Krzysztof Przybyłowicz), Andrzej Olejniczak - saksofon sopranowy i tenorowy, Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański - gitara basowa. W 1984 r. String Connection prezentował się jako trio (Krzesimir Dębski, Krzysztof Przybyłowicz, Krzysztof Ścierański) a w 1986 r. koncertował jako kwartet (Krzesimir Dębski, Andrzej Jagodziński - fortepian, Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel).

Zmiany w zespole niosły za sobą także zmiany stylistyczne, przy czym starano utrzymać się ciągle w stylistyce progresywnego, elektrycznego fusion z elementami coltrane'owskiej estetyki. Zespół zdobywał coraz większe uznanie oraz jeszcze większy poklask publiczności. Udział w prestiżowych festiwalach, w kraju i za granicą, był tylko uzupełnieniem zachwytu i laurów spływających na zespół Dębskiego. Zespół zagrał blisko 1000 koncertów w Polsce, Europie oraz w USA i Kanadzie. Wystąpił na najważniejszych festiwalach jazzowych tamtych czasów, między innymi w Mantrealu, Reno, Hadze, Norymberdze, Kongsbergu, Paryżu, Le Mans, Berlinie,Helsinkach ,Getxo, Warszawie i in.

Dla samego Krzesimira Dębskiego, absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej (podobnie jak Przybyłowicz i Wrombel), wraz z sukcesem String Connection rozpoczęła się jazzowa kariera znaczona nie tylko nagrodami "Jazz Forum", ale przede wszystkim uznaniem jakie muzycy zdobyli na krajowych i światowych estradach. Popularność String Connection osiągnęła wymiar komercyjnych sukcesów muzyki gwiazd rocka. Jazzowe nagrania zespołu przyjmowane były jak przeboje pop- rocka: Krzesimir Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu lat osiemdziesiątych.Muzyka zespołu wykorzystywana była w wielu filmach W ankiecie "Jazz Forum" przez kilka kolejnych lat Dębski zdobywał laury Muzyka Roku, a grupę String Connection nagradzano tytułem Zespołu Roku.

Obecnie String Connection jest jednym z najstarszych zespołów jazzowych działających w Polsce.

Bilety: 100 zł - do 3.10.2021, 130 zł - od 4.10.2021.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/