Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Wakacyjne wystawy w Bibliotece Raczyńskich

19.07 – 15.09.2019
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23), Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Piotr Socha. Ilustracje
Zapraszamy do Galerii Atanazego na wystawę ilustracji Piotra Sochy. Prace jednego z najlepszych współczesnych ilustratorów, który znany jest tak dorosłym, jak i młodym czytelnikom prezentowane będą do 15 lipca. Na ekspozycji znajdują się ilustracje prasowe oraz książkowe, nie brakuje oczywiście tych z wielokrotnie nagradzanej i tłumaczonej na wiele języków książki "Pszczoły". W Galerii Atanazego poza obejrzeniem prac artysty można samemu poczuć się jak twórca i porysować w Kąciku małego ilustratora oraz ćwiczyć spostrzegawczość, poszukując nietypowych pszczół.

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Galeria Atanazego
Wystawa czynna do 15 lipca 2019

Kanon lektur nieczytanych
Choć wakacje to zwykle czas wolny od skojarzeń ze szkołą, zapraszamy na wystawę "Kanon lektur nieczytanych". Ekspozycja, do pracy nad którą zaprosiliśmy poznańskich uczniów, ma na celu pokazać najbardziej nielubiane lektury szkolne i być może nieco zmienić nasze podejście do nich. Bo przecież fakt, że nie przepadamy za jakimś bohaterem lub autorem nie sprawia, że nie możemy uczynić go bohaterem mema albo wpisu w mediach społecznościowych.

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Galeria Atanazego
Wystawa czynna od 19 lipca do 15 września 2019

Jerzy Pertek - "morski Sienkiewicz"
Wystawa przypominająca postać i twórczość jednego z najważniejszych polskich pisarzy-marynistów, Jerzego Pertka (1920-1989). Pertek napisał ponad 2 tysiące artykułów oraz 60 książek. Współpracował z wieloma czasopismami oraz redakcją Polskiego Słownika Biograficznego, w którym opublikował kilkadziesiąt życiorysów ludzi morza. Najwięcej publikacji poświęcił historii polskiej marynarki w czasach II wojny światowej, do najbardziej znanych należą: "Wielkie dni małej floty", "Druga mała flota" i "Pod obcymi banderami".

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, hol
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2019

Rytmy wielkopolskiej przyrody
"Magia porannych mgieł, nieziemski zapach poranka i wszechobecna cisza towarzysząca wschodzącemu słońcu sprawiają, że porzucam domowe pielesze i uwieczniam efemeryczne chwile tego świata w towarzystwie aparatu fotograficznego". Tak o swojej pasji fotograficznej opowiada Maciej Lelonkiewicz, który został wybrany Fotografem Roku 2019 Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, hol
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2019

Prezydent wart Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942)
Na wystawie zaprezentowano mi.in. pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie oraz pamiątki (przewodniki, pocztówki, ulotki, medale i in.) towarzyszące Powszechnej Wystawie Krajowej. Zobaczyć można również wybór relacji prasowych donoszących o wydarzenia z życia Ratajskiego, plakaty reklamowe Powszechnej Wystawy Krajowej oraz filmy dokumentalne: PeWuKa - obrazki z wielkiej wystawy oraz film dokumentujący otwarcie Międzynarodowej Wystawy Komunikacji i Turystyki w 1930 r. w Poznaniu.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
Wystawa czynna do 30 września 2019

Kraszewski dla sprawy Polskiej
Kraszewski, zwany również "wielkim nauczycielem historii", był m.in. autorem około stu powieści historycznych, publicystą i pierwszym autorem opisującym powstanie styczniowe. Za swoje działania był aresztowany przez carat, a później za współpracę z wywiadem francuskim został osadzony przez władze pruskie w twierdzy w Magdeburgu. Wystawa prezentuje zaangażowanie pisarza w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
Wystawa czynna do 31 grudnia 2019

Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny
Wystawę zorganizowano 16 lutego 1984 r. w autentycznym mieszkaniu Kazimiery Iłłakowiczówny. Poza informacjami na temat fascynującego życiorysu autorki oraz jej działalności pisarskiej - poetyckiej i przekładowej, znajdują się tam przedmioty codziennego użytku. Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4/8

Zobacz www.bracz.edu.pl/event/wakacyjne-wystawy-w-bibliotece-raczynskich/

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 212,33 kB)