Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Speaking Concert - 4 pory w roku

2019-09-22 ( niedziela )
19:00
Aula UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), ul. Henryka Wieniawskiego 1, Poznań

Speaking Concerts - autorski cykl koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzący naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom.

Przedstawiona zostanie postać́ Antonio Vivaldiego oraz funkcje, jakie sprawował w Wenecji. Wyjaśnione zostanie między innymi dlaczego nie ma nic podejrzanego w tym, że wiele utworów zadedykował nieletnim. Ukazujując imponującą̨ różnorodność obszarów działań́ i niespodziewanych talentów włoskiego kompozytora i sensacyjne epizody z jego życia - wszystko po to, by udowodnić́, że Antonio V., podejmując rozliczne twórcze aktywności, był nieszablonowy i wyjątkowo zarazem efektywny.

W programie, poza tytułowymi Porami, znajdą się słynne utwory mistrza, a całość zilustrujemy materiałami filmowymi zrealizowanymi specjalnie na potrzeby koncertu w Wenecji.

Speaking concert 4 pory w roku - wykonawcy:

  • Orkiestra kameralna Collegium F
  • Marcin Suszycki - skrzypce
  • Marcin Somopoliński - dyrygent / prowadzenie koncertu

Bilety w cenach 33, 84, 104 i 125 zł (w zależności od miejsca).

_

O cyklu Speaking concerts:
Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka - kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń. 

Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność́ dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się̨ interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci. W koncercie omawiamy niecodzienne okoliczności powstania Czterech Pór Roku, jednego z największych i najważniejszych przebojów wszech czasów, uwielbianego zwłaszcza przez tych, którym bliskie są̨ cechy klimatu umiarkowanego.

_

opr.LT

Bilety dostępne w: