Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Moja Muzyka #74: RHR+ Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy

2019-09-22 ( niedziela )
19:00
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

W roku 2019 przypada rocznica setnych urodzin Romana Haubenstocka-Ramatiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Krakowie i w pierwszej fazie twórczości związanego z rodzinnym miastem oraz ze Lwowem, później tworzącego w takich ośrodkach sztuki, jak Tel Aviv i Wiedeń. Wkład Haubenstocka-Ramatiego w budowanie nowego języka muzycznego, awangardowego, lecz zdyscyplinowanego w formie równa go z twórcami światowej miary, takimi jak: Cage, Stockhausen, Crumb, Ligeti, Xenakis.

Haubenstock był także prekursorem grafiki muzycznej, a co za tym idzie - włączenia awangardy w nurt interdyscyplinarności sztuk, zespolenia teatru, sztuki plastycznej i muzyki w jedność, w przenikającą się całość.
W roku setnej rocznicy urodzin, trzech muzyków, z których dwóch było związanych z MW2 oraz z krakowskim festiwalem RHR - Kazimierz Pyzik, Piotr Kania, a także dwie artystki: śpiewaczka - Blanka Dembosz, przedstawiająca muzykę współczesną w Polsce i za granicą, oraz austriacka klarnecistka Teresa Doblinger, od wielu lat wykonująca muzykę Romana Haubenstocka-Ramatiego, pragną przypomnieć twórczość tego kompozytora, ukazując jego utwory w kontekście dzieł innych współczesnych mu twórców, takich jak: George Crumb i Bogusław Schaeffer.

Jeśli mowa o amerykańskim kompozytorze, analogie, które się nasuwają, to w przypadku dzieła Madrigals, book I - barwa, traktowanie partii sopranu ad libitum, gęstość pulsujących barw i oczywiście - podobnie jak u Haubenstocka - traktowanie poezji bardzo skupione na treści, barwie i naturalnej melodii języka. 
Partytury graficzne, teatr instrumentalny, ruch, przenikanie się słowa, dźwięku, gestu, ruchu i mimiki to znowuż cechy, które łączą myśl kompozytorską Bogusława Schaeffera i Romana Haubenstocka-Ramatiego.
Koncert RHR+ Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy - przeniesie odbiorców w czasy prawdziwej muzycznej awangardy.

  • Blanka Dembosz / sopran
  • Teresa Doblinger / klarnet basowy
  • Kazimierz Pyzik / kontrabas         
  • Piotr Kania / instrumenty perkusyjne

Bilety w cenie 2 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl