Powiększ tekst
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie osób artystycznych.

Koncert - Z klasyką przez Polskę - Jakub Haufa i Małgorzata Sajna-Mataczyńska

17.04.2026
19:00
Muzeum Instrumentów Muzycznych, Stary Rynek 45 Zobacz na mapie
Bilety płatne
Bilety
Dostępne online:
Opis

Projekt "Z klasyką przez Polskę" już od sześciu lat popularyzuje muzykę kameralną w różnych regionach kraju. W ramach tegorocznego cyklu 17 kwietnia o godz. 19:00 w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu odbędzie się koncert z udziałem wybitnych artystów - skrzypka Jakuba Haufy oraz pianistki Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej. 
Realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca projekt obejmuje koncerty kameralne organizowane w różnych miastach Polski. Występy cenionych artystów pozwalają publiczności spotkać się z muzyką klasyczną w kameralnej, bezpośredniej atmosferze i tworzą przestrzeń do bliskiego kontaktu ze sztuką. 
Artyści i program  
W programie koncertu znajdą się utwory autorstwa Johannesa Brahmsa, Ludwiga van Beethovena, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego: 

  • J. Brahms - Scherzo c-moll z Sonaty F.A.E. 
  • L. van Beethoven - Sonata A-dur op. 47 "Kreutzerowska" 
  • (I cz. Adagio sostenuto - Presto) 
  • I. J. Paderewski - Romans A-dur i Melodia G-dur  
  • (opr. St. Barcewicz) 
  • K. Szymanowski - Źródło Aretuzy z cyklu "Mity" op. 30 
  • K. Szymanowski - Sonata skrzypcowa d-moll op. 9 

Utwory wykona duet kameralny: skrzypek Jakub Haufa oraz pianistka Małgorzata Sajna-Mataczyńska. 
Małgorzata Sajna-Mataczyńska - pianistka, doktor habilitowany sztuk muzycznych, adiunkt w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, m.in. w Antoninie, Stresie, Salsomaggiore i Ajigasawie. W 2000 roku reprezentowała Polskę w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje jako solistka i kameralistka w Polsce i Europie. W jej dorobku fonograficznym znajdują się m.in. albumy Chopin & Viola, Tribute to Paderewski oraz Complete Songs of I.J. Paderewski  (2024), nominowany do nagrody Fryderyk 2025. Jest dyrektorem artystycznym Paderewski Festival w Poznaniu. 
Jakub Haufa - skrzypek i dyrygent, profesor sztuki, I koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Jose Marii Florência. Laureat konkursów skrzypcowych, w tym wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2001). Występował jako solista i kameralista z takimi artystami jak Krzysztof Penderecki, Pinchas Zukerman czy Nigel Kennedy. Laureat nagrody Fryderyk 2022 za nagranie Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika z Sinfonią Varsovią pod batutą Jerzego Maksymiuka. 

Bilety w cenie 43 zł.

Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie osób artystycznych. Pobierz baner (JPEG, 57,82 kB)