Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo cyklu Rzeka Żywa.

Rzeka Żywa - spacer Cybina warta poznania

2023-07-29 ( sobota )
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań

Kolejna edycja cyklu Rzeki Żywej. Tematyka tegorocznych wydarzeń związana jest z ważną dla datą- 770. rocznicą lokacji Poznania. Przygotowano program o tematyce poświęconej związkom pomiędzy rzekami (w szczególności Cybiny) z miastem. Do współpracy zaproszono artystów, przyrodników, twórców i animatorów kultury. W działaniach zostaną wykorzystane różne formy edukacji artystycznej takie jak śpiew, teatr, film, fotografia.

Program skrócony:

  • 29 lipca

- 12.00

Spacer "Cybina warta poznania"

Spacer wzdłuż Cybiny. Prezentacja biegu rzeki, jej walorów przyrodniczych, a także roli w powstaniu grodu na Ostrowie Tumskim. Obserwacja miasta z nadrzecznej perspektywy. Opowieść o innych ciekach wodnych zarówno tych widocznych i znanych jak i tych, które skrywają się pod ziemią.

Spotkanie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Prowadzenie: pracownik Poznańskiego Centrum Dziedzictwa
Start: most Biskupa Jordana
Odbiorcy: 16+
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl

- 17.00

Spacer "Zielone wyspy Poznania: Rzeki"

Spacer z przewodnikiem, podczas którego prześledzone zostaną relacje między Wartą a mieszkańcami Poznania na przestrzeni 1000 lat. W szczególny sposób zaprezentowany zostanie związek pomiędzy rzeką a powstaniem grodu pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim oraz lokacją miasta w 1253 r. na lewym brzegu Warty.

Odbiorcy: 16+
Start: most Biskupa Jordana
Wstęp wolny

______________________

Kolejne wydarzenia:

  • 30 lipca

- 11.00 Relacje miejsko-rzeczne/ Warsztaty animacji poklatkowej/ start: sala wielofunkcyjna Bramy Poznania/Wiek: 12+/ zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
- Rzeka Rowerów/piknik rowerowy/ miejsce: przy Bramie Poznania/ szczegóły wkrótce na www.bramapoznania.pl oraz na www.rowerowypoznan.pl

Załącznik