Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat jest kolorowy, są na nim grafiki przedstawiające ludzi, którzy przechodzą przez ulicę, kobieta z mężczyzną i dziećmi, starsza pani chodząca o kijkach oraz pan na rowerze. Na plakacie znajdują się informacje opisane w opisie.

Poznań w formie - niedziela pełna atrakcji na Cytadeli

2023-07-09 ( niedziela )
Cytadela- Polana Sportowa, aleja Armii Poznań

Spektakle, pokazy, animacje dla dzieci oraz bezpłatne badania profilaktyczne i porady specjalistów. Przed poznaniakami kolejny międzypokoleniowy piknik "Poznań w formie". 9 lipca odbędzie się na Cytadeli, aby zachęcać do zdrowego i bezpiecznego życia w mieście.
Teren na polanie pod Dzwonem Pokoju tradycyjnie zostanie podzielony na strefy - rodzinnej rozrywki, ekologii, bezpieczeństwa i zdrowia.

Dzieci nie będą się nudzić, ponieważ nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Teatr Animacji zaprezentuje familijne przedstawienie "Misja Poznań"- postrzelona para detektywów otrzymuje nowe zlecenie, które jest wyjątkowo poważną misją. Z poznańskiego ratusza ktoś uprowadził słynne koziołki, w śledztwo za tajemniczym porywaczem od samego początku włączeni są widzowie. W szalonym tempie można odkryć wyjątkowe miejsca i spotkać ciekawe osobistości, takie jak Duch Lech, Bamberka Supebohaterka, Stary Marych czy Gołąb Ignacy.
Na scenie zobaczymy też pokaz tańca "Obrazki z Andaluzji" z ciekawostkami dotyczącymi flamenco oraz przedstawienie "Muzyczny Market". Ponadto animacje i zabawy.
Historia i ciekawostki o Poznaniu Na najbliższym pikniku "Poznań w formie" ponownie będzie z nami Biblioteka Raczyńskich. Tym razem zaprasza dzieci i dorosłych na spotkanie z historią naszego miasta, z miejskimi legendami oraz z gwarą poznańską. Będą książki, przedstawienia Papierowego Teatru Kamishibai, a także quizy i inne zabawy. Podczas warsztatów wspólnie wykonamy tradycyjne lalki "motanki". Zaplanowano też zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne w oparciu o "Legendy o poznańskich koziołkach" i "Legendy o założeniu Poznania".

Strefa zdrowia Dla starszych uczestników pikniku przygotowaliśmy badania profilaktyczne oraz konsultacje ze specjalistami. Oczywiście bezpłatne. Ponownie pojawi się osteobus, w którym prowadzone będą badania w kierunku wykrycia osteoporozy, pojawi się również specjalny autobus do wykonywania RTG klatki piersiowej. Dorośli będą mogli też oddać krew, bo na Cytadeli zaparkuje ambulans do jej poboru. Ponadto czekają badania wzroku, tlenu w wydychanym powietrzu u palaczy, pomiary składu ciała i porady dietetyczne. W okresie letnim szczególnie warto zadbać o skórę, dlatego POSUM przygotował konsultacje kosmetologiczne oraz porady dotyczące racjonalnego korzystania z kąpieli słonecznych oraz profilaktyki nowotworów skóry.
Ruch to zdrowie Nikogo nie trzeba przekonywać, że w zdrowym ciele zdrowych duch, więc będzie można także się poruszać i wziąć udział w sportowych zmaganiach. Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo zaprasza do wiosłowania na ergometrach. Z kolei PGE Akademia Judo zaprezentuje walki pokazowe i - co ważne - już najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na macie. Będzie z nami też Straż Miejska i poznańska policja. Funkcjonariusze, szczególnie seniorom, udzielą porad jak żyć bezpiecznie i nie dać się oszukać.

Stawiamy na ekologię Ponownie będziemy też zachęcać do bycia eko. Na edukacyjnych warsztatach Zakład Zagospodarowania Odpadów poprzez zabawę nauczy prawidłowego postępowania ze śmieciami, między innymi właściwej segregacji czy zagospodarowania elektroodpadów. Nie zabraknie też Wydziału Gospodarki Komunalnej, który promował będzie ideę "zero waste" i nadawał drugie życie różnym przedmiotom.

To i wiele więcej już w niedzielę, 9 lipca, pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli. Piknik potrwa w godzinach 11-16, wstęp jest bezpłatny. Szczegóły i program jest dostępny na fanpage'u akcji "Poznań w formie", czyli cyklu międzypokoleniowych festynów dla całych rodzin z wydarzeniami i atrakcjami promującymi zdrowy i aktywny tryb życia oraz edukację ekologiczną. Do końca września zaplanowano łącznie 10 takich spotkań.

Zobacz www.facebook.com/events/3475497245999068