Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artystek.

Koncert duetu TANŌK (Tanok)

2023-07-22 ( sobota )
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań

Koncert duetu TANŌK z gościnnym udziałem Krzysztofa Kuśmierka, p.t. "Pieśni Lasu", który odbędzie się:

TANŌK - to duet dwóch dziewczyn z Polski i Ukrainy, które z dwóch różnych tradycji, - słowiańskiego rytuału i free jazzu, - kształtują spójną muzyczną opowieść. Słowo "tanok" z ukraińskiego oznacza taniec grupowy, który się tańczyło zazwyczaj w wiosnę, by zawołać odrodzoną moc natury i powodzenie na początku "nowego roku". Występy TANŌK nie wyglądają jako zwykły koncert muzyczny, tylko właśnie jako święto natury, pełne ruchu, światła, śmiechu i gier.
Pierwszy program zespołu nazywa się PIEŚŃ LASU. Jest to suita improwizowana oparta na dramacie pisarki Łesi Ukrainki o tym samym tytule. PIEŚŃ LASU to historia miłosna między człowiekiem a stworzeniem mitologicznym, jednocześnie jest zbiorowym obrazem mitologii ukraińskiego Wołynia. W Pan Garze do dziewczyn gościnnie dołączy poznański saksofonista Krzysztof Kuśmierek.

  • KATERYNA ZIABLIUK

Pianistka, improwizatorka, kompozytorka.
Pochodząca z Kijowa artystka studiowała w Katowicach, Krakowie i Mediolanie. W swojej twórczości korzysta z języka współczesnego jazzu, ale równocześnie nie waha się sięgać po elementy muzyki tradycyjnej oraz eksplorować kulturowego dziedzictwa swojej ojczyzny.
W 2019 roku, bazując na poemacie Łesi Ukrainki nagrała z własnym triem improwizowaną suitę "Lisova Pisnya" ("Pieśń lasu"). Na zaproszenie katowickiego JazzArt Festival w 2022 roku zreintrepretowała utwór w duecie z czołową polską wokalistką Natalią Kordiak. Występ dał początek projektowi TANŌK.

  • NATALIA KORDIAK

Natalia Kordiak - wokalistka, improwizatorka, kompozytorka.
Artystka nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej "FRYDERYK 2020" w kategorii FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU - JAZZ. Magister Sztuki Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwentka "Bednarskiej" - Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie.

Artystka eksplorująca, mówiąca własnym językiem improwizacji. W muzyce ceni sobie autentyczność dialogu, bycie obecnym i tworzenie przestrzeni, w której zaciera się granica między rozumem, a szaleństwem, a rzeczywistość staje się abstrakcją. Jej głos, poza szeroko pojętym śpiewem, traktowany jest jako kolejny instrument, posługujący się różnorodnymi środkami wyrazu.

Bilety: 40 zł - do nabycia w Domu Tramwajarza oraz on-line.