Kultura w Poznaniu

Kalendarium

na zdjęciu: Katedra w Gloucester

Dawno temu w Wielkiej Brytanii... Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

01.04 – 10.06.2023

Pretekstem do zorganizowania wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim stała się dwusetna rocznica urodzin George'a Washingtona Wilsona - artysty malarza i fotografa.

Wilson był jednym z najbardziej znanych dziewiętnastowiecznych fotografów. Urodził się w 1823 roku w Szkocji. Początkowo kształcił się jako stolarz, później zaś swoje zainteresowania zwrócił ku sztuce. Malarstwa portretowego uczył się w Edynburgu, a następnie swój warsztat doskonalił w Londynie. Jednak jego prawdziwą pasją stała się początkująca wówczas fotografia. To w niej właśnie odniósł największe sukcesy. W latach pięćdziesiątych XIX wieku już jako artysta i fotograf osiadł w Aberdeen w Szkocji. Szybko wypracował sobie renomę, a jego pozycję dodatkowo ugruntowało wykonywanie zdjęć na zlecenie królowej Wiktorii i księcia Alberta. Z czasem założone przez Wilsona przedsiębiorstwo stało się największą i najbardziej znaną firmą fotograficzno-poligraficzną w Szkocji. Na początku działalności wykonywano i drukowano tam fotografie z Wielkiej Brytanii, ale wraz z jej rozwojem także widoki miejsc z całego świata. Artysta na zdjęciach uwieczniał nie tylko dziewiętnastowieczne miasta, w dynamicznych ujęciach oddając ich gwar i ruch, ale również bardzo wiele uwagi poświęcał obiektom architektonicznym. Utrwalał zarówno budynki aktualnie użytkowane, jak i te w ruinie. Potrafił umiejętnie eksponować detale i złożone przestrzenie architektoniczne, co jest widoczne zwłaszcza na stereofotografiach. W swych pracach doskonale operował światłem. Jest też znany ze zdjęć pokazujących przepiękne szkockie krajobrazy, romantyczne, ale jednocześnie dzikie. Wiele z nich ukazuje miejsca, które na kartach powieści opisywali znani pisarze, między innymi sir Walter Scott.

Wilson za swoje prace zdobył wiele nagród. Zapisał się też jako fotograf innowacyjny, eksperymentujący między innymi z krótkim czasem naświetlania zdjęć. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku przekazał firmę synom. Niestety po dwudziestu latach przedsiębiorstwo zakończyło działalność. George Washington Wilson zmarł w 1893 roku w Aberdeen.

Wykorzystane na wystawie zdjęcia zostały udostępnione dzięki uprzejmości Archiwum Stereoskopii Briana Maya.

Więcej informacji

_________________________

W dniach 7-10.04.2023 Fotoplastykon nieczynny.

Zobacz https://www.poznan.pl/mim/wortals/wm/-,p,23153,45268.html