Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Kenya Hara a estetyka japońska - wykład towarzyszący wystawie - Kenya Hara. Japońskie projektowanie graficzne

14.05.2023
12:00

Kenya Hara a estetyka japońska. Autopromocja chyba zawsze stanowiła wyrazisty wątek japońskiego stosunku do zjawisk artystycznych. Nic dziwnego, że pojęcia takie jak estetyka japońska, japoński minimalizm lub przywiązanie do szczegółów kojarzą się bardzo często właśnie z japońskim pojęciem sztuki i umiłowaniem piękna, tudzież harmonii z naturą. Czym jest ów "japoński minimalizm" i czy Kenya Hara zalicza się do grona minimalistów? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie różnych japońskich propozycji dotyczących sztuki (nie tylko wizualnej) i plakatów Hary prezentowanych na wystawie.

Prowadzenie: dr hab. Arkadiusz Jabłoński, Instytut Orientalistyki, UAM Poznań.

Wykład odbywa się w przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej (I piętro). Do udziału w wydarzeniach upoważnia bilet wstępu na ekspozycję stałą (1zł/13zł/20zł) lub bilet łączony, jeśli uczestnik chce wejść dodatkowo na wystawę czasową (Kenya Hary).

_____________

Kenya Hara. Japońskie projektowanie graficzne.

To pierwsza w Polsce autorska wystawa jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów - Kenya Hary. Od 1993 r. związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. Traktując design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie, planuje i realizuje różne projekty oparte na komunikacji.

Nagroda im. Jana Lenicy w postaci wystawy przyznawana jest przez Muzeum Narodowe w Poznaniu od 2002 r. wybitnym projektantom z całego świata za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania. Na wystawie eksponowane są wybrane przez artystę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze opracowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Dziełem samym w sobie jest już projekt wystawy autorstwa Hary.

  • Projekt aranżacji wystawy - Kenya Hara
  • Kuratorka wystawy - Anna Grabowska-Konwent

Na ekspozycji przedstawione są wybrane przez artystę plakaty oraz książki, które stanowią trzon, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Towarzyszą im inne realizacje wydawnicze, tj. magazyny reklamowe oraz czasopisma, projektowane od początku jego aktywności zawodowej. W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Pokazywane są również projekty reklamowe oraz identyfikacje wizualne dla firmy MUJI, a także przykłady opakowań dla innych japońskich firm. Prezentowana jest także autorska wystawa "Neo Prrehistoria 100 Verbi" (Neo-Prehistory 100 Verb) przygotowana wspólnie z Andreą Branzim na XXI Międzynarodowe Triennale w Mediolanie w 2016 r. Poznamy również najnowszy projekt Hary "High Resolution Tour" związany z turystyką, rozpatrywaną z indywidualnej perspektywy, gdzie autor - odwołując się do osobistych doświadczeń - poszukuje szerszego spojrzenia na bogate dziedzictwo i przyszłość własnego kraju.

Prace na wystawie zostały opatrzone komentarzami autora.

Nota biograficzna Kenya Hary
Prace na wystawie

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

___________

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - czwartek - 10:00-16:00
Piątek - 10:00-20:00
Sobota - niedziela - 10:00-17:00
Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

____________
Kenya Hara, fot. Takashi Sekiguchi