Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. 

Tegoroczne hasło TB brzmi "Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA"

Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie - fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze.

Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać. Autorką hasła "Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA!" jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu z okazji XX Tygodnia Bibliotek zaprasza na wydarzenia:

  • 8 maja (poniedziałek)

08:00, Msza św. w intencji Bibliotekarzy - kościół pw. św. Marcina

13:00, Uroczyste rozpoczęcie obchodów TB - hol główny

Otwarcie wystawy - Biblioteki świata w obiektywie pracowników BUP
Wystawa szklakiem bibliotek, najchętniej odwiedzanych przez bibliotekarzy w trakcie wyjazdów wakacyjnych, służbowych i studyjnych Erasmus +. Prezentuje ponad 100 zdjęć z archiwów prywatnych. Inauguruje XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2023.
Wernisaż: 8 maja, godz. 13.00

Wystawa czynna: 8-31 maja 2023, hol główny

13:30, Biblioteczny monolog, czyli o żywocie bibliotekarza słów kilka - hol główny

  • 9 maja (wtorek)

13:00, Dlaczego Szwedzi nie oddadzą "naszego" Kopernika? Czyli rzecz o migracjach księgozbiorów historycznych, dążeniach rewindykacyjnych i międzynarodowych badaniach proweniencyjnych - wykład dr Alicji Szulc

Czytelnia NOVA. Wstęp wolny

  • 10 maja (środa)

13:00, Bardziej zaszczytny niż Order Podwiązki - fartuszek jako element stroju wolnomularskiego - wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł

Podczas prelekcji połączonej z pokazem stroju wolnomularskiego omówione zostaną jego najważniejsze elementy, ich symbolika oraz odniesienia do idei i filozofii ruchu.

Czytelnia NOVA. Wstęp wolny

  • 11 maja (czwartek)

13:00, otwarcie wystawy "Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021"Baner