Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Wózek inwalidzki opleciony siatką bryły.

"Carmina Burana" - spektakl plenerowy

2021-09-12 ( niedziela )
16:00-17:00
Ogród Kolektyw Kąpielisko (Park Kasprowicza), Poznań

"Carmina Burana" to nazwa trzynastowiecznego zbioru pieśni o tematyce biesiadnej i erotycznej. Kompozytor Carl Orff do części z nich skomponował w 1937 r. kantatę sceniczną, która przeszła do kanonu największych dzieł muzyki klasycznej. "Carmina Burana" w wykonaniu Przestrzeni Działań Otwartych (PDO) to spektakl realizowany przez osoby z niepełnosprawnościami, głównie intelektualnymi. Jego akcja dzieje się w starożytności i średniowieczu, odwołuje się do antycznych oraz pogańskich wierzeń i zwyczajów. Spektakl składa hołd słowiańskim bóstwom i wierzeniom przez setki lat kształtującym kulturę, w której żyjemy. Ukazuje związki człowieka z naturą oraz konflikty powstające na styku natury i cywilizacji. Mówi o uwikłaniu ludzi w relacje z mitycznymi bogami, o zmienności losu dyktowanego kaprysem Fortuny, obecne są w nim wątki ars moriendi. Spektakl przedstawia, mało dziś znaną, średniowieczną, legendarną krainę Kukanię, w której w pełni i bez ograniczeń korzystano z przyziemnych przyjemności życia. Tęsknota za takim miejscem była prawdopodobnie reakcją buntu wobec średniowiecznej moralności i ascezy. Pisząc kantatę Carl Orff inspirował się koncepcją teatru totalnego, jednoczącego ze sobą muzykę, taniec i poezję. Spektakl Przestrzeni Działań Otwartych wierny jest idei kompozytora. W warstwie literackiej usłyszymy przetłumaczone fragmenty kantaty oraz wiersz jednego z aktorów. Erotyczne i biesiadne treści utworu nawiązują do sfer życia, niekojarzonych w naszym społeczeństwie z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością intelektualna. Kantata, wykorzystywana niegdyś instrumentalnie jako sztandar nazizmu, zagrana przez naszych aktorów będzie dowodem, że natura ma często inny "pomysł" na kreację życia niż cywilizacja i to pozostaje niezmienne.

12 września 2021 r. odbędzie się plenerowa wersja spektaklu "Carmina Burana" w wykonaniu PDO. W poprzednich latach w Centrum Kultury Zamek można było zobaczyć wersję sceniczną tego spektaklu. Przestrzeń Działań Otwartych (PDO) to teatr integracyjny dla osób z niepełnosprawnością, sprawnych, artystów, amatorów i terapeutów. Oprócz działalności teatralnej PDO angażuje swoich członków w inne aktywności kulturalne oraz wydarzenia społeczne, które wspierają ich rozwój, pomagają osobom z niepełnosprawnościami w tym by czuły się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. PDO to coś więcej niż teatr - to społeczność.

Projekt scenografii spektaklu otrzymał wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, został również prezentowany na Praskim Quadriennale Scenografii.

Reżyseria: Luiza Szumiło-Walczak Scenografia: Agnieszka Krauze-Kulas.

Kostiumy: Adriana Siebyła.

Muzyka: Carl Orff.

Występują: aktorzy teatru Przestrzeń Działań Otwartych Miejsce: Kolektyw Kąpielisko (Park Jana Kasprowicza)

Data i godzina: 12.09.2021 r., godz. 16:00 (w razie deszczu spektakl odbędzie się w innym terminie. Informacje: tel. 604 417 795)

Wstep bezpłatny.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko. Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Poznań.