Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Zdjęcie ze spektaklu.

Spektakl - Have a good cry

2021-09-02 ( czwartek )
Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA, ul. Grunwaldzka 22, Poznań

HAVE A GOOD CRY / M. Szpecht, W. Pelczyńska, L. Schimscheiner

Nie ma paskudniejszego widoku niż płacząca czarodziejka.
Andrzej Sapkowski
"Będzie można mieć osobny pokój, możliwość wypłakania się" - to fragment wypowiedzi rzeczniczki Ministerstwa Sprawiedliwości o projekcie ustawy przygotowywanym przez Solidarną Polskę. Po kilku miesiącach protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, takie słowa zrozumiałyśmy jako następujący komunikat: państwo zmusi kobiety do rodzenia, ale zaoferuje im specjalne pomieszczenie, w którym będą mogły się wypłakać.

Ktoś z Internautów natychmiast zapytał, czy nie jest tak, że cała Polska to jeden wielki pokój do płakania. Zaczęłyśmy więc zastanawiać się, jak wyobrażamy sobie takie pomieszczenie. Co powinno się w nim znajdować? Jak powinno zostać zaprojektowane? Potrafimy wyobrazić sobie dziesiątki różnych rozwiązań w oparciu o design i architekturę, ale możemy również potraktować tę przestrzeń jako coś bardziej symbolicznego, czego szukamy wewnątrz samych siebie. Wyrwana z pierwotnego kontekstu idea pokoju do płakania zafascynowała nas, będąc wyobrażeniem terenu wspólnego, który może stać się miejscem oczyszczenia, wsparcia, uwolnienia albo bycia razem przez krótką chwilę i bez żadnego przymusu.
Magda Szpecht - urodzona w 1990 roku w Jeleniej Górze artystka teatralna, autorka instalacji i spektakli. Absolwentka Wydziału Reżyserii na PWST w Krakowie a wcześniej Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Oprócz tworzenia spektakli teatralnych, prowadzi warsztaty dla aktorów i reżyserów.
Lena Schimscheiner  (ur. 3 czerwca 1991 roku w Krakowie) - polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, 14 maja 2000 roku zadebiutowała na scenie krakowskiego Teatru Ludowego w spektaklu Wesele Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Adama Sroki jako Isia.
Weronika Pelczyńska - absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Bilety w cenie 20/15 zł (normalny/ulgowy).

Bilety dostępne w: