Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logotyp Galerii Piekary. Przypomina czarne koło z wpisanym wewnątrz białym apostrofem.

Wystawa - Mieczysław T. Janikowski. Medytacje euklidesowe

21.05 – 30.07.2021

Fundacja 9/11 Art Space zaprasza na wystawę Mieczysława T. Janikowskiego pt. Medytacje euklidesowe. Na wystawie prezentowane są prace z kilku kolekcji prywatnych, na co dzień niedostępne dla widzów, oraz kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.              

Mieczysław T. Janikowski urodził się 13 lutego 1912 roku w Zaleszczykach. W latach 1934‒1939 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. W. Jarockiego i S. Filipkiewicza. Artysta ukończył studia na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w 1939 roku.   W latach 1939-1945 brał czynny udział w walkach. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po kapitulacji przedostał się na Węgry. W roku 1940 dotarł do Francji, następnie walczył również w Belgii i Holandii. Po zakończeniu wojny Janikowski rozpoczął studia w edynburskim College of Art, gdzie obronił dyplom z I wyróżnieniem, co zaowocowało rocznych stypendium we Francji. Po powrocie przebywał na Wyspach Brytyjskich przez dwa lata. Ostatecznie zamieszkał w Paryżu w roku 1947. Artysta zmarł 14 grudnia 1968 roku w Krakowie.

Organizowana przez Fundację 9/11 Art Space oraz Galerię Piekary wystawa pozwala prześledzić drogę rozwoju w twórczości Janikowskiego, w której dominowała geometria i abstrakcja. Mieczysław T. Janikowski to przede wszystkim abstrakcjonista, kontynuator drogi konstruktywistycznej. "Świat Janikowskiego - jak pisał Ryszard Stanisławski ‒ to czysta projekcja, ulotność i świetlistość, nawet w tych obrazach, które nasycił jak najbardziej ciemnymi barwami, [...] jego twórczość [...] stanowi jedno z ogniw, które w polskiej kulturze artystycznej dopełnia integralność sztuki poszukującej pewnego ładu. Jest ogniwem łańcucha, który wiedzie od pionierskich doświadczeń Władysława Strzemińskiego i Henryka Stażewskiego, przez [...] twórczość Marii Jaremy [...] ku dorobkowi artystów [...] zainteresowanych szczególnie kolorem i światłem w przestrzeni - Stefana Gierowskiego czy Jana Berdyszaka".

  • wystawa czynna pon.-pt. 10:00-18:00
  • wstęp wolny