Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na czarno-białym zdjęciu postaci dwóch mężczyzn. Na środku pomarańczowy napis Adela.

ADELA / Dębicz, Kuropaczewski, Orliński / - koncert promujący płytę

2021-03-08 ( poniedziałek )
20:30
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1E

5 lutego odbyła się premiera płyty "ADELA"  Aleksandra Dębicza i Łukasza Kuropaczewskiego, z gościnnym udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego. Album ukazał się nakładem wytwórni Warner Classic. W listopadzie zeszłego roku wyprodukowaliśmy dwa teledyski promujące ten album - pierwszy z nich, stworzony do tytułowego utworu ADELA, możecie obejrzeć TUTAJ. Premiera drugiego wciąż jeszcze przed nami!

Dlatego właśnie, z ogromną radością zapraszamy na koncert tej znakomitej trójki, który odbędzie się 8 marca o godzinie 20:30 w naszym Teatrze.

Dębicz, Kuropaczewski i Orliński to Artyści będący mistrzami w swoim fachu. Ich artystyczna działalność, mimo młodego wieku każdego z nich, wzbudza podziw i zachwyt. Ich wspólna płyta ciągu trzech pierwszych tygodni, jako jedyna płyta z muzyką klasyczną, trafiła do zestawienia TOP 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. W kategorii TOP 100 bestsellerowych albumów z muzyką poważną, zajęła drugie miejsce. Powstałe na jej temat recenzje składają się z samych superlatyw, a wyczerpany już niemal w całości nakład mówi sam za siebie.

Zaprezentowany na płycie repertuar opiera się na niezwykle rzadko spotykanym duecie fortepianu z gitarą. Na trzech z dwunastu nagranych na płycie utworów, duetowi towarzyszy kontratenor.

Jak piszą o albumie sami Artyści: Wybraliśmy repertuar, który wychodzi ze światów muzyki fortepianowej i gitarowej, choć południowy duch, unoszący się nad większością utworów, może się bardziej kojarzyć z tradycją gitarową. Aranżując utwory klasyczne, starałem się wydobyć nie tylko walory brzmieniowe obydwu instrumentów, ale także ich niepowtarzalną ekspresję oraz związki kulturowe. I tak np. słynną "Sonatę-Toccatę d-moll K. 141" Domenico Scarlattiego opracowałem w ten sposób, żeby wyeksponować jej hiszpańskie korzenie. "Domingo", bo pod tym tytułem pojawia się na płycie, ma więc wyraźne cechy flamenco oraz warstwę improwizowaną. Z kolei "Aranjuez Concerto BWV 1056" jest, jak sama nazwa wskazuje, połączeniem najsłynniejszego utworu na gitarę i orkiestrę, czyli "Concierto de Aranjuez" Joaquína Rodriga z "Koncertem klawesynowym/fortepianowym f-moll BWV 1056" Johanna Sebastiana Bacha. Tematy z drugich wolnych części tych dzieł przeplatają się tu na zasadzie filmowego montażu równoległego, a my zamieniamy się rolami - Łukasz prowadzi temat Bacha, a ja temat Rodriga. (...)

Bilety - 85 i 106,50 zł

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz https://teatr-muzyczny.pl/