Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Ethno Port 2018 - Muzsikás (Węgry)

2018-06-08 ( piątek )
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Muzsikás to doświadczony węgierski zespół folkowy, obchodzący w tym roku czterdziestopięciolecie istnienia. Tworzą go Mihály Sipos, László Porteleki, Péter Éri i Dániel Hamar - muzycy, którzy do wiejskiej gry i do wiejskiego śpiewu podchodzą z szacunkiem i uwagą, a jednocześnie nie boją się śmiałych i nieoczywistych interpretacji. Udowadniają tym samym, że zamiast tradycję odtwarzać, można i należy ją twórczo przetwarzać.

Kwartet sięga po muzykę z różnych regionów, choć szczególnie bliska jest mu twórczość węgierskojęzycznych mieszkańców wschodniej części Siedmiogrodu, zwłaszcza Seklerów zamieszkujących Równinę Transylwańską. Muzsikás wydobywa z tamtejszego folkloru uniwersalne piękno. Odwołuje się do karpackiego idiomu muzycznego z czasów, kiedy ta góralska wspólnota kulturowa miała większe znaczenie niż podział jej lokalnych przejawów na odrębne kultury narodowe. Sprawia to, że w ich muzyce, poza wyraźną transylwańską nutą, bez trudu usłyszymy także echa podhalańskich zbójnickich czy kołomyjek znad Czeremoszu.

Muzycy, poza klasycznym zestawem skrzypiec, altówki i kontrabasu, prezentują na scenie mniej znane instrumenty, takie jak karpackie dudy czy trzystrunowa kontra (inaczej gardon) - bardzo stary instrument podobny w budowie do basów, z którego dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie w struny specjalnym kijkiem, zamiast pocierania smyczkiem.

Bilety w cenie 30 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: